Zyski chińskich firm przemysłowych rosły we wrześniu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 27-10-2021, 06:58

Pomimo presji inflacyjnej i wąskich gardeł w łańcuchach dostaw, tempo wzrostu zysków chińskich firm przemysłowych rosło we wrześniu w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej, pisze Reuters.

Zyski firm przemysłowych wzrosły we wrześniu o 16,3 proc. rok do roku do 738,74 mld juanów (115,72 mld USD) - podał w środę urząd statystyczny. W sierpniu odnotowano wzrost na poziomie 10,1 proc.

Sektor przemysłowy został dotknięty rosnącymi cenami węgla, niedoborami dostaw i racjonowaniem energii wywołanymi niedoborami. Pekin podjął szereg działań mających na celu ograniczenie wzrostu cen metali i złagodzenie kryzysu energetycznego w kraju, m.in. poprzez nakłanianie górników do zwiększenia produkcji i zarządzanie zapotrzebowaniem na energię elektryczną w fabrykach.

Główny wskaźnik napędzały silne wzrosty zysków w przemyśle wydobywczym i surowcowym. Zyski z górnictwa węgla kamiennego wzrosły w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku o 172,2 proc. W tym samym okresie najmocniej spadały zarobki firm energetycznych - o 24,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane