Zyski chińskich firm przemysłowych rosną coraz wolniej

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-09-2021, 05:57

W sierpniu odnotowano kontynuację spadku tempa wzrostu chińskich firm przemysłowych. Hamował on szósty miesiąc z rzędu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych chińskiego urzędu statystycznego, w sierpniu 2021 r. zyski przedsiębiorstw z sektora przemysłowego wzrosły o 10,1 proc. w ujęciu rocznym osiągając poziom 680,3 mld juanów (105 mld USD). Dla porównania, w lipcu dynamika wzrostu sięgała 16,4 proc.

Eksperci podkreślają, że w przypadku chińskiej gospodarki, która jako jedyna z największych odnotowało lekki wzrost podczas pandemii w 2020 r. zauważalne stało się wytracenie impetu.

Druga co do wielkości gospodarka na świecie mierzy się od kilku miesięcy z poważnymi wyzwaniami, jakimi są m.in. wysokie koszty surowców, nowe przypadki infekcji Covid-19, niedobory kluczowych produktów czy w końcu problemy z łańcuchami dostaw. Swój udział w ograniczeniu zyskowności mają też podjęte przez Pekin działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Sierpniowy wzrost zysków był najwolniejszy od lipca 2020 r.

W ujęciu narastającym zyski w okresie styczeń-sierpień 2021 r. zwiększyły się o 49,5 proc. do wartości 5,61 bln juanów również wyhamowując swoją dynamikę po 57,3-proc. zwyżce w okresie pierwszych siedmiu miesięcy br.

Problemem stają się powoli rosnące zobowiązania. Na koniec sierpnia notowały one wzrost o 8,4 proc. w porównaniu do sierpnia 2020 r. przyspieszając tempo z 8,2 proc. w lipcu.

W sierpniu spowolnił również wzrost samej produkcji przemysłowej, zwiększyła się ona jedynie o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, zaś inflacja cen fabrycznych przyspieszyła w zeszłym miesiącu do najwyższego od 13 lat poziomu 9,5 proc. Oczekuje się, że kryzys energetyczny w Chinach prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie ceny producentów w krótkim okresie, zwiększając koszty operacyjne firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane