Zyski chińskich firm przemysłowych utrzymują wysokie tempo wzrostu

opublikowano: 27-11-2017, 07:01
aktualizacja: 27-11-2017, 07:01

Zyski chińskich przedsiębiorstw przemysłowych utrzymały wysokie tempo wzrostu, wskazując na odporność gospodarki i wzmocnienie w inflacji producenckiej, donosi Bloomberg.

W październiku 2017 r. zyski w tym segmencie chińskiej gospodarki zwiększyły się o 25,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Miesiąc wcześniej dynamika wzrostu wyniosła 27,7 proc. i była najwyższa od sześciu lat, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny. W ujęciu narastającym zyski sektora przemysłowego po 10 miesiącach br. podskoczyły o 23,3 proc. do 6,25 bln juanów (946 mld USD).

Zobacz więcej

Chiny

Bloomberg

Wyniki przedsiębiorstw przemysłowych w Państwie Środka pozostają silne, wspierane przez znaczne rozluźnienie warunków monetarnych w 2016 r. – ocenia Callum Henderson, dyrektor zarządzający ds. Azji i Pacyfiku w Eurasia Group z Singapuru.

Dodaje, że w następnych miesiącach należy jednak oczekiwać spowolnienia dynamiki ze względu na spodziewane zaostrzenie polityki monetarnej, umocnienie waluty i wyższe stopy procentowe, które to czynniki przełożą się też na niższy wzrost PKB.

Urząd Statystyczny oszacował, że przemysł węglowy, stalowy, chemiczny i naftowy miały aż 51,2 proc. udział w całości zysków sektora przemysłowego w pierwszych 10-ciu miesiącach 2017 r. Podkreśla, że maleją koszty, zaś kapitał jest wykorzystywany bardziej efektywnie. 

Nadal niestety negatywnym czynnikiem jest – choć należy zwrócić uwagę na malejącą mimo wszystko udział – to, że główne sektory napędzające wzrost związane są z przemysłem surowcowo-wydobywczym – wskazuje Betty Wang, ekonomistka  Australia & New Zealand Banking Group z Hongkongu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zyski chińskich firm przemysłowych utrzymują wysokie tempo wzrostu