Zyski chińskich firm przemysłowych wzrosły najmocniej od poczatku 2017 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-11-2020, 07:43

W październiku, szósty miesiąc z rzędu rosły zyski chińskich firm przemysłowych. Do tego, najmocniej od początku 2017 r., informuje Reuters.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Systematycznie rosnąca zyskowność przedsiębiorstw z zza Wielkiego Muru sygnalizuje postępującą stabilizację drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki.

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (NBS) w październiku 2020 r. zyski firm produkcyjnych wzrosły aż o 28,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. osiągając pułap 642,91 mld juanów (97,97 mld USD). Miesiąc wcześniej dynamika zwyżki była zdecydowanie niższa i wynosiła 10,1 proc.

Październikowy odczyt jest najlepszym wynikiem od okresu styczeń-luty 2017 r. Te dwa miesiące łączone są w statystykach NBS z uwagi na długi okres święta Nowego Roku Księżycowego.

Eksperci podkreślają, że dobry ogólny wynik za październik był w dużej mierze następstwem zarówno mocnego napływu inwestycji, ale również… niskiej bazy za październik 2019 r.

W ujęciu narastającym odczyt nie wygląda już tak spektakularnie. W okresie styczeń-październik wzrost zysków wyniósł bowiem zaledwie 0,7 proc. licząc rok do roku, po 2,4-proc. spadku odnotowanym po dziewięciu miesiącach 2020 r.

W przypadku państwowych przedsiębiorstw produkcyjnych, ich zyski spadły o 7,5 proc. w ujęciu rocznym od stycznia do października, zaś po trzech kwartałach były o 14,3 proc. niższe niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane