Czytasz dzięki

Zyski chińskich firm rosły najmocniej od roku

opublikowano: 27-07-2020, 14:11

Czerwiec okazał się udanym miesiącem dla chińskich firm przemysłowych. Mimo skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa i stopniowego znoszenia obostrzeń, ich zyski rosły najmocniej od ponad roku, informuje Reuters.

Według danych chińskiego urzędu statystycznego, w czerwcu 2020 r. zyski tamtejszych firm przemysłowych rosły drugie miesiąc z rzędu notując najwyższą dynamikę wzrostu od marca 2019 r. Ogółem zyski zwiększyły się o 11,5 proc. licząc rok do roku osiągając poziom 666,55 mld juanów (95,27 mld USD). 

Juany
Zobacz więcej

Juany fot. Bloomberg

W maju odnotowano pierwszy miesięczny wzrost dochodów sektora od listopada 2019 r.

Jednak całe pierwsze półrocze br. było na minusie i dobitnie pokazało negatywne skutki dla gospodarki jakie niosła za sobą epidemia Covid-19. Zyski firm przemysłowych spadły bowiem o 12,8 proc. r/r do pułapu 22,51 bln juanów. Dynamika zniżki  jednak wyhamowała, gdyż po pięciu miesiącach wynosiła -19,3 proc. 

Zysk sektora prywatnego spadł o 8,4 proc. w okresie od stycznia do czerwca, w porównaniu ze spadkiem o 11,0 proc. od stycznia do maja.

Po rekordowym załamaniu na początku roku, w drugim kwartale gospodarka Chin odbiła się mocniej niż oczekiwano z uwagi na znoszenie środków blokujących rozprzestrzenianie się koronawirusa, a decydenci zwiększyli stymulację. Jednak analitycy ostrzegają, że odbicie w dużej mierze zależy od inwestycji państwowych, podczas gdy popyt krajowy i globalny pozostają słabe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane