Czytasz dzięki

Zyski chińskich spółek przemysłowych spadły najmocniej od 2011 r.

opublikowano: 27-03-2019, 06:41

W pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. chińskie firmy przemysłowe odnotowały największy spadek zysków od końca 2011 r. To skutek rosnącej presji ze strony spowolnienia popytu w kraju i za granicą, które odbijają się na prowadzonej działalności, informuje Reuters.

Gwałtowny spadek zysków sugeruje dalsze kłopoty dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, która w ubiegłym roku rozwijała się w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. 

Chiny, flaga
Zobacz więcej

Chiny, flaga Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Zyski wygenerowane przez chińskie firmy przemysłowe w okresie styczeń-luty 2019 r. spadły aż o 14,0 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 708,01 mld juanów (105,5 mld USD), wynika z zaprezentowanych w środę danych przez Narodowe Biuro Statystyki (NBS). To największy spadek, odkąd agencja Reuters rozpoczął prowadzenie rejestrów w październiku 2011 r.

Odczyt dotyczy połączonych danych za styczeń i luty w celu złagodzić zakłócenia spowodowanego tygodniowym chińskim Nowym Rokiem Księżycowym.

Spadek spowodowany był głównie spadkiem cen w kluczowych sektorach przemysłu, takich jak przemysł samochodowy, przetwórstwo ropy naftowej, przemysł stalowy i chemiczny

Zyski w sektorze motoryzacyjnym zmniejszyły się o 37,1 mld juanów w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy w przemyśle przetwórstwa ropy naftowej spadły o 31,7 mld juanów..

Wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi zaszkodziła działalności fabryk, zyskom przedsiębiorstw, nastrojom biznesowym i ogólnej konsumpcji co jest poważnym ciosem dla perspektyw gospodarczych. 

Rząd obniżył już cel wzrostu gospodarczego w tym roku do 6,0-6,5 proc., z 6,6 proc. jakie odnotowano w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane