Zyski Dębicy rosną na przekór bessie

Artur Szymański
opublikowano: 27-08-2002, 00:00

W ubiegły piątek do giełdowego obrotu trafiło ponad 3,7 mln akcji Dębicy. Na regulowanym rynku giełdowym znalazły się wszystkie akcje wyemitowane przez spółkę. Ponieważ nowe walory były akcjami zwykłymi, nie uprzywilejowanymi co do głosu, wprowadzenie ich do obrotu nie pociągnęło za sobą zmian w strukturze akcjonariatu producenta opon. Niemniej jednak dojdzie do tego już niedługo.

Inwestor strategiczny spółki — amerykański koncern The Goodyear Tyre & Rubber Company — zamierza uporządkować strukturę spółek. Dlatego też akcje Dębicy zostaną przekazane spółce zależnej — Goodyear (Luksembourg). Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozytywnie przychyliła się do wniosku o udzielenie zgody na przekroczenie przez luksemburską spółkę progu 50 proc. głosów na WZA Dębicy. Inwestor ma na to czas do 13 lutego 2003 r. Pewne jest to, że nabywca przejmie cały pakiet niemal 60 proc. papierów będących aktualnie w posiadaniu amerykańskiego koncernu. Natomiast otwarte pozostaje pytanie, czy luksemburski oddział przy okazji nie zwiększy swego zaangażowania w akcjonariacie Dębicy. Mimo że pakiet około 60 proc. akcji zapewnia całkowitą kontrolę nad spółką, to dokupienie papierów wbrew pozorom nie byłoby bezcelowym działaniem.

W sytuacji, gdy coraz trudniej o przyzwoitą stopę zwrotu z giełdowych inwestycji, większą rolę zaczyna odgrywać polityka dywidend. 3 września Dębica wypłaci akcjonariuszom dywidendę z zysku za 2001 r. wysokości 30 groszy na akcję. Dla Goodyeara oznacza to wpływy około 2,75 mln zł. Na razie nie jest to wielka suma. Zdzisław Chabowski, prezes Dębicy, zapowiada kontynuację polityki przewidującej wypłatę od 25 do 50 proc. zysku netto dla akcjonariuszy. Wszystko wskazuje na to, że zysk netto spółki w tym roku będzie dużo lepszy, przez co znacznie powinna wzrosnąć suma dywidendy.

Rezultaty Dębicy w 2001 r. nie były imponujące. Spółka osiągnęła 8,94 mln zł zysku netto. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie Dębica przechodziła restrukturyzację. W tym roku zarząd spodziewa się dużo lepszych wyników. Już po I półroczu spółka zanotowała 36 mln zł zysku netto. Do końca roku zaś planowane jest wypracowanie na czysto 47 mln zł. Ponad 5-krotny wzrost poziomu zysku w tym roku powinien przełożyć się na dywidendę wysokości 1,58 zł na akcję. Dla Goodyeara oznaczałoby to z kolei przychód wysokości 13 mln zł.

Spółka należy do wąskiego grona giełdowych emitentów mocnych fundamentalnie. Mimo dekoniunktury na rynku samochodowym, firma skutecznie zwiększa zyski. Nie bez wpływu na wyniki pozostaje osłabienie złotego wobec euro. Około 70 proc. produkcji Dębica przeznacza na eksport, a kontrakty rozliczane są właśnie w europejskiej walucie. Nie najlepiej jest za to z przychodami. O ile bowiem po II kwartałach 2001 r. wyniosły one 521 mln, o tyle po 6 miesiącach 2002 r. spadły one do 509,4 mln zł. Z drugiej jednak strony widać już pierwsze oznaki restrukturyzacji. Spadły np. koszty sprzedaży z 34 mln zł do 27,5 mln zł, co pozwala w pewnym stopniu zniwelować negatywne efekty kryzysu w branży samochodowej.

Od połowy lipca kurs akcji Dębicy znajduje się w trendzie wzrostowym. W tym czasie notowania producenta opon wzrosły o blisko 11,5 proc. Akcje nadal jednak są relatywnie tanie. Wskaźnik ceny do wartości księgowej przypadającej na akcję odwzorowuje idealną równość, nie dając żadnej premii dla akcjonariuszy.

Ten sam wskaźnik dla konkurenta spółki — Stomilu Olsztyn — kształtuje się na poziomie 1,50. Może to sugerować niedowartościowanie walorów Dębicy w stosunku do spółki z Olsztyna. Z kolei wskaźnik cena/zysk dla Dębicy jest na wyższym poziomie niż w przypadku jej konkurenta, co może działać odstraszająco na potencjalnych inwestorów.

W najbliższym czasie można spodziewać się korekty technicznej ostatnich wzrostów. Po krótkim oddechu kurs Dębicy może podjąć próbę ataku na poziom 45 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zyski Dębicy rosną na przekór bessie