Zyski Intela spadły, ale były wyższe od oczekiwań

Reuters
16-01-2002, 09:00

SAN FRANCISCO (Reuters) - Intel, największy na świecie producent mikroprocesorów podał we wtorek po zamknięciu sesji, że jego zysk netto w czwartym kwartale spadł o 77 procent z powodu mniejszego popytu na komputery osobiste. Zarówno jednak przychody jak i zyski spółki były wyższe niż przewidywali analitycy, ponieważ popyt na PC-ety wzrósł w okresie przedświątecznym. In

SAN FRANCISCO (Reuters) - Intel, największy na świecie producent mikroprocesorów podał we wtorek po zamknięciu sesji, że jego zysk netto w czwartym kwartale spadł o 77 procent z powodu mniejszego popytu na komputery osobiste.

Zarówno jednak przychody jak i zyski spółki były wyższe niż przewidywali analitycy, ponieważ popyt na PC-ety wzrósł w okresie przedświątecznym.

Intel podał także, że nie widzi jak na razie symptomów ożywienia gospodarczego i szacuje swoje przychody w pierwszym kwartale 2002 roku na 6,4-7,0 miliarda dolarów, co oznacza że będą one takie same jak w czwartym kwartale lub niższe nawet o 8,3 procent.

Amerykański koncern planuje ograniczyć w tym roku nakłady kapitałowe o 25 procent. Spadną one do 5,5 miliarda dolarów z 7,3 miliarda w roku ubiegłym.

Spółka zmniejszyła nakłady bardziej niż się spodziewano i zdaniem części analityków właśnie ta informacja spowodowała spadek kursu w obrocie pozasesyjnym.

"Intel nie mówi, kiedy możemy spodziewać się poprawy sytuacji, zamiast tego przewiduje jedynie normalne, sezonowe wahania koniunktury" - powiedział Dan Niles, analityk z banku Lehman Brothers.

"A tego inwestorzy właśnie nie chcieli usłyszeć" - dodał.

Zysk netto Intela w czwartym kwartale wyniósł 504 miliony dolarów czyli siedem centów na akcję. Rok wcześniej było to 2,19 miliarda dolarów, czyli 32 centy.

"Nie widzimy jak na razie oznak ożywienia gospodarczego" - powiedział dyrektor finansowy Intela, Andy Bryant dodając, że rok 2001 można uznać za najgorszy w historii sektora mikroporcesorów.

Przed uwzględnieniem kosztów związanych z przejęciami Intel wypracował zysk w wysokości 998 milionów dolarów czyli 15 centów na akcję. Był to wynik niższy o 62 procent niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się jednak zysku w wysokości 11 centów.

Sprzedaż spadła o 20 procent do 6,98 miliarda dolarów z 8,7 miliarda rok wcześniej. Analitycy spodziewali się spadku do 6,84 miliarda dolarów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zyski Intela spadły, ale były wyższe od oczekiwań