Zyski Mennicy Polskiej mocno spadły

Szymon Maj
opublikowano: 01-08-2019, 13:42

Spółka odnotowała niższe przychody w każdym z segmentów działalności. Kurs jednak nie spadł, bo baza z ubiegłego roku była wyjątkowo wysoka.

Przychody spółki, kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa, spadły w pierwszym półroczu 2019 r. niemal o połowę do 327,3 mln zł. Spadek EBITDA był jeszcze większy (o 46 proc. do 23,1 mln zł), a zysk netto wyniósł 6,2 mln zł – o 80 proc. mniej niż przed rokiem. 

- W pierwszym półroczu tego roku nie mieliśmy takich zdarzeń związanych z dodatkowymi dochodami jak rok wcześniej, dlatego do oceny wyników należy przyjąć fakt zdecydowanie wyższej bazy porównawczej z 2018 r. – mówi Andrzej Stefaniuk, zastępca dyrektora ds. finansowych w Mennicy Polskiej.

Wpływ na wyniki spółki miały niższe o ponad połowę przychody ze sprzedaży produktów menniczych. W pierwszej połowie 2019 r. przychody tego segmentu wyniosły 183,4 mln zł, natomiast w analogicznym okresie 2018 r. było to 419,1 mln zł. Wynik ten był związany ze zrealizowaniem większej części dostaw złotych medali do klienta w Tajlandii.  W I kwartale tego roku spółka ponownie wygrała  przetarg na produkcję i dostawę 260 sztuk medali platynowych do Ministerstwa Królestwa Tajlandii.

Segment płatności elektronicznych w I półroczu wypracował 142,2 mln zł przychodów , o 14 proc. mniej niż przed rokiem. Śladowe były natomiast przychody w segmencie deweloperskim – wyniosły 2,2 mln zł, wobec 43,1 mln zł przed rokiem. 

Grzegorz Zambrzycki przypomina, że Mennica Polska nie jest typowym deweloperem, bo koncentruje się na budowaniu nieruchomości klasy premium w atrakcyjnych lokalizacjach.  Dotychczas zrealizowano pierwszy etap projektu Mennica Residence I. Realizowany jest także drugi etap osiedla mieszkaniowego Mennica Residence II. W tym przypadku podpisano już 328 umów deweloperskich i dotyczą one 96 proc. dostępnych mieszkań. Kolejny budynek to wieżowiec Mennica Legacy Tower, gdzie skomercjalizowano 100 proc. powierzchni najmu. Ostatnia nieruchomość to Bulwary Praskie. 

Mennica Polska jest akcjonariuszem mniejszościowym Enei. W wynikach za pierwsze półrocze wykazano z tego tytułu stratę w wysokości 3,7 mln zł. Grzegorz Zambrzycki podkreśla, że jest to inwestycja krótkoterminowa. 

W maju br. spółka wypłaciła 1 zł dywidendy na akcję za 2018 r. Na dywidendę trafiło 51,1 mln zł z 66,5 mln zł wypracowanego zysku w roku ubiegłym. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu