Zyski Novartisu nie poprawiły notowań

Tadeusz Stasiuk
25-04-2006, 00:00

Poniedziałek okazał się niezbyt udanym dniem dla posiadaczy akcji Novartisu, szwajcarskiego producenta leków. Kurs na giełdzie w Zurychu spadał o blisko pół procent. Nieco lepiej wyglądały notowania na parkiecie we Frankfurcie, gdzie skala korekty była o połowę mniejsza. To zaskoczenie, bo firma opublikowała dosyć dobre wyniki pierwszego kwartału. Nieoczekiwanie zyski jednego z potentatów rynku zdołały pobić prognozy analityków.

Firma zarobiła na czysto 1,96 mld USD. Rok wcześniej zysk netto zamknął się kwotą 1,48 mld USD. Specjaliści oczekiwali 1,51-1,81 mld USD. Pewien udział w tak dobrym rezultacie miały transakcje jednorazowe, np. wpływy ze sprzedaży firmy Nutrition & Sante (129 mln USD).

Rozczarowały natomiast przychody ze sprzedaży. W pierwszych trzech miesiącach roku wzrosły one, licząc w lokalnej walucie, „jedynie” o 17 proc. do 8,3 mld USD. Analitycy liczyli na 200 mln USD więcej. Sprzedaż samych leków zwiększyła się o 9 proc. — do 5,05 mld USD. Po pierwszych dwóch miesiącach roku udział spółki w globalnym rynku farmaceutycznym wzrósł z 5,2 do 5,4 proc. Novartis potwierdził, że oczekuje w tym roku jednocyfrowego wzrostu przychodów całej grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zyski Novartisu nie poprawiły notowań