Zyski rosną, ale wolniej...

Sebastian Gawłowski, MZ
opublikowano: 31-01-2007, 00:00

Wyniki spółek Będzie dobrze, choć bez rewelacji

Prognozy wyników sporządzone przez analityków DM PKO BP i Millennium DM potwierdzają, że największe giełdowe spółki nadal wypracowują wysokie zyski. Jednak ostatni kwartał ubiegłego roku nie przyniósł zdecydowanej poprawy wyników największych firm produkcyjnych i surowcowych wchodzących w skład indeksu WIG20. Decydowała o tym bardzo wysoka baza porównawcza z czwartego kwartału 2005 r. Warunki rynkowe dla spółek surowcowych nie są już tak sprzyjające jak na początku 2006 r. Trudno im będzie utrzymać rekordowe zyski.

Wśród spółek surowcowych, które dominują w indeksie, najtrudniejsze warunki w IV kwartale miały PKN Orlen i Lotos. Rafinerie musiały radzić sobie ze spadkiem ceny ropy i marży rafineryjnej. Dla polskich firm niekorzystna była także coraz niższa różnica między cenami ropy Brent i Ural. One korzystają głównie z tej drugiej, tańszej. Analitycy wskazują, że spółki mogą zanotować straty na wycenie zapasów. Orlen miał nieplanowane przestoje produkcyjne. Płocka spółka nadrabiała dzięki zyskom ze sprzedaży detalicznej. Dla PGNiG dopiero w IV kwartale zaczyna się prawdziwy sezon. Mimo ciepłego listopada i grudnia analitycy spodziewają się solidnych zysków gazowej firmy, choć może być gorzej niż przed rokiem. Nie powinno być źle także z wynikami KGHM. Choć cena miedzi zniżkowała, kombinat powinien wykazać wynik podobny jak w IV kwartale 2005 r.

Firmy z sektora technologicznego nie zachwycą. TP zanotowała spadek zysku netto. Podobnie będzie z Netią. Analitycy podkreślają, że korzyści spółki z umorzenia zobowiązań koncesyjnych będą niższe (13,5 mln zł, wobec 40 mln zł w III kwartale). Straty P4 wpłyną z kolei na wynik całej giełdowej spółki, która ma 30 proc. nowego operatora komórkowego. Dla Prokomu, jedynej firmy IT, która nie wypadła z portfela WIG20, 2006 r. nie był tak dobry, jak oczekiwano. Wynikom firmy zaszkodził zastój w przetargach na informatyzację sektora publicznego. Analitycy oczekują też słabszych zysków w czwartym kwartale. Liczą jednak, że wyniki Prokomu poprawią oszczędności dzięki konsolidacji w grupie.

Na udany finisz roku mają szanse spółki medialne. TVN podniósł ceny reklam. Specjaliści wskazują jednak, że wynik operacyjny firmy osłabi koszty programu motywacyjnego (57 mln zł). IV kwartał pozwolił złapać oddech Agorze. Dobrze szła sprzedaż „Gazety Wyborczej”, ale przychody reklamowe będą niższe, bo baza z takiego samego okresu 2005 r. (podwójne wybory) była bardzo wysoka. Wyższe zyski to również rezultat niższych nakładów marketingowych (rok temu obciążał je „Nowy Dzień”).

Ciepły koniec roku sprawił, że firmy budowlane mogły pracować bez przerwy. Analitycy uważają, że Polimex ma realne szanse na realizację ich prognoz. Spółka została pozytywnie oceniona za kontrolę kosztów. Jednak trudno liczyć na istotny wzrost marż brutto na sprzedaży, gdyż dobra koniunktura budowlana pociąga za sobą wzrost kosztów surowców i podwykonawstwa. Zysk netto GTC ma być znacznie niższy niż rok wcześniej (około 195 mln zł), gdyż w minionym kwartale firma nie dokonywała operacji przeszacowania majątku.

Sebastian Gawłowski, MZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski, MZ

Polecane