Zyski rosyjskich banków spadną w 2021 r. o niemal połowę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-12-2020, 15:22

Po ciężkim bieżącym roku, przyszły zapowiada się jeszcze trudniejszy dla rosyjskich banków. Najnowsza prognoza zakłada bowiem spadek łącznego zysku o niemal połowę, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosyjska agencja kredytowa ACRA szacuje, że w 2021 r. łączny zysk tamtejszych banków zmniejszy się do 735 mld rubli (10 mld USD). To niemal połowa tego co instytucje mają – zgodnie z prognoza - wypracować w 2020 r.

Agencja oczekuje, że banki w Rosji wypracują w br. wynik netto na poziomie około 1,41 bln rubli, co oznaczałoby 16 proc. spadek względem 2019 r. Po pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r. łączny ich zysk netto kształtował się na poziomie 1,3 bln rubli.

Instytucje finansowe w Rosji zostały dotknięte skutkami pandemii koronawirusa i zdaniem banku centralnego, cały system bankowy może stanąć w obliczu wzrostu złych kredytów. Wpływ na rentowność banku będą miały gromadzone rezerwy.

Proces tworzenia rezerw zapewne osiągnie swój szczyt w 2021 r. W dużej mierze będzie to miało przełożenie na zysk netto – oceniła ACRA.

Agencja prognozuje, że rosyjska gospodarka umocni się w 2021 r. o 3,8 proc. Byłaby to najwyższa dynamika wzrostu PKB od 2012 r. Scenariusz ma szansę być zrealizowany przy założeniu, że rubel umocni się, a na kraj nie zostaną nałożone nowe sankcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane