Zyski w przyszłym roku

Zbigniew Kazimierczak
23-11-2004, 00:00

Przetwórca rybny z Władysławowa chce wyjść obronną ręką z kłopotów. Panaceum mają być nowe produkty.

Tego roku akcjonariusze Wilbo nie zaliczą do udanych. Po dziewięciu miesiącach rybna spółka ma prawie 1,9 mln zł na minusie, wobec 3 mln zł zysku przed rokiem.

— Czwarty kwartał będzie podobny do trzeciego. Wynik netto powinien oscylować w pobliżu zera. Dlatego strat w 2004 r. już nie odrobimy — przyznaje Jerzy Kuncicki, przezes firmy.

Przyczyn pogorszenia sytuacji jest kilka. Główna to wzrost cen surowca do produkcji konserw. Nie dało się ich przerzucić na odbiorców, którymi są głównie hipermarkety. Kłopoty skłoniły do zmian.

— Przygotowujemy nową strategię — zapowiada Jerzy Kuncicki.

Głównym elementem restrukturyzacji będzie odświeżenie oferty produktowej. Spółka chce zrezygnować ze sprzedaży tych wyrobów, którym na rynku zrobiło się za ciasno. Duża konkurencja powoduje wyniszczającą wojnę cenową między producentami. Wilbo doszło też do wniosku, że niezbyt dobrze trafia z ofertą w gusty klientów zagranicznych, stąd drugi kierunek zmian asortymentowych.

Spółka ma w ofercie 500-600 wyrobów. Trudno dziś określić precyzyjnie, jaka część będzie do wymiany, może nawet 20-30 proc. W to miejsce wejdą nowe wyroby, które już się pojawiają, jak np. sałatki tuńczykowe i dania z łososia.

Jak długo potrwa odświeżanie oferty Wilbo? Nawet kilka lat.

— Ten proces już się rozpoczął, ale do końca przyszłego roku na pewno go nie zakończymy. Staramy się wprowadzać na rynek jeden produkt miesięcznie. Przy większej ich liczbie klient może być zdezorientowany. Poza tym niektóre nowe produkty mogłyby przejść niezauważone — tłumaczy Jerzy Kuncicki.

Choć wprowadzanie nowej strategii potrwa dłuższy czas, prezes Wilbo zapowiada, że już w przyszłym roku spółka ponownie zacznie zarabiać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zyski w przyszłym roku