Zyski wzrosną o 50 proc.

Beata Tomaszkiewicz
02-03-2005, 00:00

Podwojenie liczby klientów, rozbudowa sieci, wzrost akcji kredytowej — to tegoroczne plany niemieckiego banku.

Około 11 mln zł ma w tym roku wynieść zysk netto Norddeutsche Landesbanku (Nord/LB), jednej z najmniejszych, ale także najszybciej rozwijających się instytucji w Polsce.

— W planach na ten rok założyliśmy wzrost naszego wyniku brutto i netto w porównaniu z 2004 r. o 50 proc. Oznacza to, że netto musimy zarobić właśnie około 11 mln zł. Ponadto chcemy także, by nasze aktywa w tym roku zwiększyły się o 50 proc. — do nieco ponad 1,7 mld zł — mówi Jarosław Dąbrowski, prezes Nord/LB.

Celem spółki będzie także podwojenie przychodów z opłat i prowizji do ponad 10 mln zł.

Kuszenie nowościami

Wzrost zysku i aktywów, a także dochodów z opłat i prowizji bank zamierza osiągnąć m.in. dzięki wzmocnieniu pozycji na rynku konsorcjów kredytowych. W ubiegłym roku spółka była organizatorem czterech takich konsorcjów. W tym roku zamierza zorganizować ich około 10. Pojawi się też nowa oferta produktów skierowanych do dużych i średnich firm, w których obsłudze bank się specjalizuje.

— Mamy nadzieję, że do końca roku wszyscy nasi klienci będą korzystali z platformy internetowej Nord/LB NET. Zamierzamy wprowadzić wiele nowych produktów, które będą dostępne przez internet, m.in. nowe kredyty, produkty skarbowe i pochodne czy gwarancje i akredytywy itp. — wyjaśnia Jarosław Dąbrowski.

Bank zamierza także otworzyć w tym roku przedstawicielstwo w regionie lubuskim. Chce też wzmocnić pozycję w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu.

Powolna poprawa

Zarząd Nord/LB ma nadzieję, że dzięki tym posunięciom liczba klientów korporacyjnych banku do końca roku zostanie podwojona — do około 300. Ponieważ spółka cały czas inwestuje, nie należy oczekiwać w najbliższym czasie znacznej poprawy wskaźników.

— Na koniec ubiegłego roku wskaźnik kosztów do dochodów wyniósł 70 proc. Ponieważ w tym roku mamy plany rozbudowy platformy informatycznej, wprowadzenie nowych produktów, otwarcie placówki, a cały czas rozwijamy zespół i chcemy zwiększyć zatrudnienie z 65 do około 100 osób, dlatego nie oczekujemy, że C/I znacząco spadnie, choć docelowo zamierzamy je mieć na poziomie 55 proc. — wyjaśnia Jarosław Dąbrowski.

Nie będzie na razie także gwałtownego wzrostu zwrotu z kapitału ROE, który za ubiegły rok wynosi 5 proc. W tym roku ma zwiększyć się do 7 proc., a docelowo do 15 proc., co jest standardem w grupie Nord/LB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zyski wzrosną o 50 proc.