Żywiec zabutelkuje Wieprz

MAG
opublikowano: 18-01-2011, 00:00

Woda czysta jak łza ze śląskiej strefy. Lider wód butelkowych chce wydać w powiecie żywieckim 30 mln zł.

Woda czysta jak łza ze śląskiej strefy. Lider wód butelkowych chce wydać w powiecie żywieckim 30 mln zł.

Dziś zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) zdecyduje, czy zezwolić na inwestycję firmy Żywiec Zdrój w gminie Radziechowy-Wieprz. Sprawa wydaje się przesądzona, ponieważ według członków obradującej w ubiegłym tygodniu komisji oferta była znakomita.

— Będzie to pierwszy inwestor w tej podstrefie. Firma jest zainteresowana 4 hektarami. Deklaruje 30 mln zł inwestycji i 28 nowych miejsc pracy, ale myślę, że i jedno, i drugie będzie znacznie większe — przewiduje Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Dziś do katowickiej strefy należy 7 ha w Wieprzu, więc jest szansa na kolejne inwestycje.

— To pierwszy duży inwestor w naszej gminie. Zrobimy wszystko, żeby firmie pomóc —zapewnia Grzegorz Figura, wójt gminy Radziechowy-Wieprz.

Biuro prasowe Żywca Zdrój nie odpowiedziało wczoraj na pytania "PB" w tej sprawie. Żywiec Zdrój to firma z grupy Danone, lider na polskim rynku wód butelkowych z 22,8 proc. rynku pod względem ilości i 32,8 proc. rynku pod względem wartości (dane z I półrocza 2010 r., za Nielsen). Firma ma siedzibę w Cięcinie i rozlewnię w Jeleśni u stóp Pilska. W uruchomionym w 2005 r. zakładzie pracuje 150 osób. Od kilkunastu miesięcy trwa konflikt Żywca z mieszkańcami, którzy sprzeciwiają się budowie nowych ujęć i wodociągu dla firmy. Takiego problemu z ujęciem firma nie ma w nowej lokalizacji.

Firmy spożywcze to wciąż jeszcze rzadkość w specjalnych strefach. Ich inwestycje wyniosły na koniec 2009 r. 2,2 mld zł, czyli 3,4 proc. z 66,5 mld zł całkowitych nakładów. W 2010 r. na projekty zdecydowały się m.in. polski Cedrob (zakład za 140 mln zł w Ciechanowie) i brytyjski AB Foods (fabryka herbaty za 190 mln zł w Swarzędzu). Katowicka strefa przyciąga głównie inwestycje motoryzacyjne, które stanowią połowę projektów pod względem wartości. Zainwestowały tu m.in. General Motors (2,6 mld zł), Fiat-GM Powertrain (1,68 mld zł), Isuzu (648 mln zł) czy Delphi Polska Automotive Systems (557 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Żywiec zabutelkuje Wieprz