ZZM sfinalizuje do połowy lutego kupno ok. 65 proc. akcji Kopeksu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 20:19

Do połowy lutego, w drodze ogłoszonego na giełdzie wezwania, powinna nastąpić finalizacja kupna blisko 65 proc. akcji Kopeksu przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne (ZZM) - szacuje prezes Kopeksu Rafał Rost.

Do połowy lutego, w drodze ogłoszonego na giełdzie wezwania, powinna nastąpić finalizacja kupna blisko 65 proc. akcji Kopeksu przez Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne (ZZM) - szacuje prezes Kopeksu Rafał Rost.

Przejęcie Kopeksu przez ZZM oznaczać będzie powstanie największej polskiej grupy firm zaplecza górniczego, o łącznych rocznych przychodach przekraczających 1 mld zł. Prezes szacuje, że w przyszłości potencjał grupy może doprowadzić nawet do podwojenia przychodów.

"Na kupno akcji Kopeksu przez ZZM od Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) zgodził się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spodziewamy się, że 10-11 stycznia zostanie ogłoszone wezwanie, a przez kolejny miesiąc budowana będzie książka popytu" - powiedział w środę dziennikarzom prezes.

Ocenił, że łącząc się w jedną grupę kapitałową z ZZM, Kopex zyskuje silnego inwestora branżowego, a cała grupa nowe perspektywy rozwoju na rynkach usług i maszyn dla polskiego i zagranicznego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego oraz rud metali. Inwestor nie zamierza wycofywać Kopeksu z giełdy.

Umowę sprzedaży na rzecz ZZM 64,64 proc. akcji Kopeksu KSC zawarła w listopadzie. Spółka otrzymała akcje katowickiej firmy w ramach dokapitalizowania przez Skarb Państwa. ZZM kupi 1 mln 285 tys. 929 akcji Kopeksu o wartości nominalnej 10 zł każda.

Prezes ocenił wartość transakcji na ok. 80 mln zł, przy ok. 125 mln zł, na które na giełdzie wyceniany jest cały Kopex. Ponadto inwestor ma zainwestować w grupę Kopeksu 40 mln zł w ciągu trzech lat. Pieniądze pójdą m.in. na nowe maszyny dla Przedsiębiorstwa Budowy Szybów w Bytomiu z grupy Kopeksu.

ZZM specjalizują się w produkcji górniczych kombajnów ścianowych, realizacji inwestycji przemysłowych i świadczeniu usług górniczych. W 2004 r. firma miała kilkadziesiąt mln zł zysku. W skład grupy ZZM wchodzą także Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor (producent obudów zmechanizowanych dla kopalń) oraz Dozut-Komag - dostawca hydrauliki.

Rost poinformował, że Kopex zrealizował prognozę ubiegłorocznego zysku netto powyżej 13 mln zł przy ponad 422 mln zł przychodów. Cała grupa kapitałowa spółki zarobiła - według wstępnych danych - ok. 20 mln zł przy przychodach przekraczających 600 mln zł. Wszystkie firmy z grupy przyniosły zysk.

W 2004 roku zysk netto spółki-matki wyniósł ponad 8 mln zł przy 371 mln zł przychodów. Grupa miała blisko 437 mln zł przychodów i ponad 12 mln zł zysku netto. "W 2006 roku zakładamy podobną dynamikę wzrostu zysku i przychodów jak w latach 2004-2005. Oznacza to wzrost tych wskaźników nawet o kilkadziesiąt procent" - zapowiedział prezes.

Decyzje dotyczące wypłaty dywidendy prezes pozostawia właścicielom. Dodał, że podobnie jak w latach ubiegłych, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy. Kopex z zysku za 2002 rok wypłacił 0,17 zł dywidendy na akcję, z zysku za 2003 rok 0,43 zł, a z zysku za 2004 rok 1,24 zł.

W tym roku spółka chciałaby powrócić na rynek chiński, gdzie w przeszłości była zaangażowana. Spodziewa się również znaczących przychodów z kontraktów realizowanych obecnie m.in. w Argentynie, Turcji, Niemczech, Serbii i Czarnogórze oraz we Włoszech. Liczy także na nowe kontrakty m.in. w Chile, Sudanie i Indonezji.

Grupa Kopeksu specjalizuje się w kontraktach na rynku maszyn i usług górniczych. Spółka ma udziały w wałbrzyskiej firmie Wamag i tarnogórskim Zamecie, przejęła też Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Bytomiu oraz Fabrykę Maszyn Górnictwa Odkrywkowego Famago w Zgorzelcu.

Na rynku tzw. zaplecza górniczego, oprócz powstającej grupy Kopeksu i ZZM, działają równie dwie inne grupy kapitałowe: grupa Famuru oraz Polska Technika Górnicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane