ZZR "Ojczyzna" protestuje przeciwko płaceniom składek za związki zawodowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 18:18

Związek Zawodowy Rolników (ZZR) "Ojczyzna" protestuje przeciwko finansowaniu przez rząd składek za przynależność związków zawodowych do unijnych organizacji rolniczych COPA i COGECA. Resort rolnictwa tłumaczy, że uregulowanie zaległych składek jest podyktowane koniecznością utrzymania członkostwa Polski w tych organizacjach.

Związek Zawodowy Rolników (ZZR) "Ojczyzna" protestuje przeciwko finansowaniu przez rząd składek za przynależność związków zawodowych do unijnych organizacji rolniczych COPA i COGECA. Resort rolnictwa tłumaczy, że uregulowanie zaległych składek jest podyktowane koniecznością utrzymania członkostwa Polski w tych organizacjach.

    Organizacje rolników COPA i COGECA istnieją od końca lat pięćdziesiątych. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Są to organizacje o charakterze lobbingowym, mające duży wpływ na decyzje podejmowane przez KE.

    Członkiem COPA oraz COGECA od 2004 roku jest Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a prezes Kółek Władysław Serafin był wiceprzewodniczącym COPA. We wrześniu 2004 roku do reprezentacji Polski w COPA dołączyły Samoobrona i Solidarność RI. Według informacji umieszczonych na stronach internetowych COPA i COGECA, polskimi członkami tych organizacji są tylko wyżej wymienione związki. 

    Przynależność do tych organizacji wiąże się z płaceniem bardzo wysokich składek członkowskich. Organizacje te ze względu brak środków nie uregulowały swoich zobowiązań. 

    "Związek Zawodowy Rolników +Ojczyzna+ kategorycznie sprzeciwia się, by rząd przekazywał na działalność statutową trzech związków zawodowych - Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarności RI oraz Samoobrony - 1,2 mln zł; jest to draństwo godne nagany" - powiedział PAP w piątek przewodniczący Związku Leszek Zwierz.

    "Nie byłoby sprzeciwu, gdyby napisane było w rozporządzeniu Rady Ministrów, że związki zawodowe rolnicze nie są w stanie zapłacić narodowej składki do Brukseli, a istnieje potrzeba reprezentowania rolników w sferze związkowej i rząd pożycza związkom 1,2 mln zł na zapłacenie składek za 9 polskich związków należących do tychorganizacji" - zaznaczył Zwierz.

    Dodał, że "Ojczyzna" jest też członkiem COPY i nie pozwoli, "by rząd płacił tylko za trzy związki, a pozostałe były rugowane". Według Zwierza, ZZR "Ojczyzna" jest jednym z większych rolniczych związków, do którego obecnie należy ponad 93 tys. rolników.

    Wiceminister rolnictwa Andrzej Kowalski wyjaśnił PAP w piątek: "To nieprawda, że rząd przekazał 1,22 mln zł na cele statutowe tych związków. Kwota ta został przeznaczona z rezerwy budżetowej dla Ministerstwa Rolnictwa na realizację współpracy z zagranicą w zakresie kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej".

    Wiceminister przyznał, że decyzja ta może wydawać się kontrowersyjna, ale istniała potrzeba uregulowania zaległych składek, by Polska nadal mogła być członkiem tych prestiżowych organizacji.

    Zdaniem Kowalskiego, sprawa reprezentowania Polski w tych organizacjach jest otwarta. Powinien odbyć się "okrągły stół" organizacji i związków rolniczych, na którym powinny zostać wypracowane zasady uczestniczenia w pracach COPA i COGECA. Wiceminister uważa, że wszystkie organizacje mają prawo uczestniczenia w pracach Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane