Bank Handlowy wreszcie uszczupli kapitał

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 18-03-2005, 00:00

Rekordowa dywidenda Banku Handlowego (BHW) — 12 zł na akcję — dla części inwestorów nie była zaskoczeniem. Stąd wczorajszy wzrost kursu tylko o połowę deklarowanej wypłaty. Zapowiedzi ekstrapremii dla akcjonariuszy można było doszukać się w wypowiedziach prezesa Sławomira Sikory, szczególnie w planach wypracowania 20-proc. zwrotu z kapitałów własnych (ROE) w 2006 r.

Uszczuplenie kapitałów o 1,56 mld zł (czyli o jedną czwartą) poprawi rentowność banku, ale raczej nie wystarczy do osiągnięcia celu w obiecywanym terminie. Po zmniejszeniu nadmiernych kapitałów BHW może w tym roku wypracować dwucyfrowe ROE. Musi jednak powstrzymać spadek udziałów w rynku (słabnącym systematycznie kredytom nieoczekiwanie w ostatnim kwartale towarzyszył spadek depozytów), co przy coraz mocniejszej konkurencji i sennej polityce BHW będzie bardzo trudne.

Rynek powściągliwie zareagował na wiadomość o wielkiej dywidendzie także dlatego, że płynność akcji BHW jest niewielka. Ponad 89 proc. akcji nadal kontroluje Citigroup (tylko formalnie zmniejszył zaangażowanie do 75 proc.). Na wysokiej wypłacie skorzysta też PZU (ma ponad 4 proc. akcji). Płynność akcji niestety nie wzrośnie, bo Amerykanie wybrali inny niż Holendrzy w ING BSK sposób na zmniejszenie zaangażowania. Chyba że obligacje zamienne na 14,3 proc. akcji BHW trafią kiedyś na rynek (dopuszczenie ich do obrotu w Polsce traktować można raczej jako ukłon w stronę nadzoru bankowego, który musi wyrazić zgodę na ekstradywidendę). Jednak nawet wówczas kurs może nie osiągnąć ceny wymiany obligacji na akcje (75 zł stanowiło granicę nie do przejścia już w 1998, 2000 i 2002 r.). Z drugiej strony, wysoka dywidenda będzie ochroną notowań banku w przypadku przedłużenia się dekoniunktury na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Handlowy wreszcie uszczupli kapitał