BGK odpala nowe gwarancje

opublikowano: 12-11-2013, 00:00

Finansowanie: Jutro startuje program de minimis dla kredytów inwestycyjnych. Od razu w 20 bankach

Program gwarancji de minimis, który obecnie obejmuje tylko kredyty obrotowe, rozkręcił się na dobre. W październiku Bank Gospodarstwa Krajowego obiecywał, że w listopadzie uruchomi gwarancje dla kredytów inwestycyjnych. I dotrzymał słowa. Jak się dowiedzieliśmy, już jutro BGK ogłosi program. Zapowiada się duże wydarzenie, nie tylko ze względu na wagę sprawy, ale również liczbę uczestników.

BGK chce, żeby gwarancje dla kredytów inwestycyjnych od pierwszego dnia były dostępne we wszystkich bankach, które współpracują z nim przy de minimis dla kredytów obrotowych, i jutro podpisze umowy z 20 instytucjami biorącymi udział w programie (pełna lista pod adresem: www.deminimis.gov.pl/przedsiebiorcy/ lista-bankow). To ogromna zmiana w stosunku do początków gwarancji de minimis, które startowały „na raty” w kolejnych bankach.

1,5 mld zł nowych kredytów

Na razie nie wiadomo, jakie plany z rozszerzoną wersją programu wiąże BGK i jakich spodziewa się obrotów na rynku kredytowym. Z sygnałów płynących z rynku wynika, że zainteresowanie nowym programem jest duże zarówno wśród banków, jak i przedsiębiorców. — Gwarancje dla kredytów inwestycyjnych mogą pociągnąćcały rynek. Mam nadzieję, że przynajmniej w połowie okażą się takim sukcesem jak de minimis dla kredytów obrotowych — mówi szef korporacji w jednym z banków.

Powodzenie pierwszej części programu de minimis przerosło chyba nawet oczekiwania optymistów. Dotarliśmy do statystyk opisujących wykorzystanie gwarancji do końca października. Licząc od marca, kiedy zaczęły być one dostępne w pierwszych bankach, skorzystało z nich blisko 27 tys. przedsiębiorców. Dla porównania, według stanu na koniec września, liczba beneficjentów programu wynosiła 20 tys. Dynamicznie rośnie też wartość gwarancji. We wrześniu BGK udzielił ich na kwotę 4,2 mld zł. Do końca października wzrosła ona do 5,05 mld zł. Dodatkowe kilkaset milionów złotych gwarancji pozwoliło na wykreowanie akcji kredytowej o szacunkowej wartości 8,7 mld zł. To o 1,5 mld zł więcej niż we wrześniu.

W przyszłym roku opłata

— Dotychczasowe wyniki sprzedaży kredytów z gwarancjami de minimis spełniają nasze oczekiwania. Udało nam się trafić w potrzeby przedsiębiorców poszukujących taniego finansowania bieżącej działalności. Obserwujemy nieustające zainteresowanie firm tym produktem, co pozwala nam sądzić, że osiągniemy plan 7,5 mld zł gwarancji udzielonych w tym roku — mówi Zbigniew Klepacki, zastępca dyrektora Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK.

Bank zakłada, że w przyszłym roku sprzedaż będzie na podobnym poziomie, nawet mimo że od nowego roku gwarancje nie będą już darmowe. — Od 1 stycznia 2014 r. opłata wyniesie 0,5 proc. wartości gwarancji — mówi Zbigniew Klepacki.

Jednak to nieporównanie niższa stawka niż w jakiejkolwiek komercyjnej ubezpieczalni. Przypomnijmy, że zasady i warunki udzielania gwarancji dla kredytów inwestycyjnych będą takie same jak w przypadku kredytów obrotowych. Z jednym wyjątkiem: okres spłaty kredytu jest znacznie dłuższy i wynosi 99 miesięcy.

Wartość kredytu objętego gwarancją jest natomiast identyczna — 3,5 mln zł, a BGK gwarantuje maksymalnie 60 proc. zobowiązania. Pozostałe wymogi też są takie same, co oznacza, że przedsiębiorca składa wniosek kredytowy w banku komercyjnym, który formalności dotyczące gwarancji załatwia w BGK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu