Decyzja rady neutralna dla złotego

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 10-05-2013, 00:00

Kolejna obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej już w maju była decyzją trochę nieoczekiwaną.

Jednak nieoczekiwana nie oznacza tu nieuzasadniona. Rada wcześniej niechętnie wycofywała się z raz obranego kierunku, teraz zrobiła to szybciej. Była to dobra decyzja, mając na uwadze perspektywy dla wzrostu gospodarczego i inflacji.

Zasadniczym powodem kolejnego luzowania polityki jest brak poprawy koniunktury gospodarczej w Europie Zachodniej, co przekłada się również na gorsze perspektywy dla ożywienia w Polsce. Wzrost PKB w drugiej połowie roku zapewne przyspieszy, będzie to jednak wynikiem bazy statystycznej, nie zaś istotnego wzrostu aktywności ekonomicznej. Wobec słabej koniunktury i inflacji wyraźnie poniżej celu w przewidywalnym okresie rada podjęła jedyną słuszną decyzję.

Nie należy jednak oczekiwać, że kolejna obniżka przełoży się na osłabienie złotego. Po pierwsze, zależność kursu złotego od zmian relatywnych stóp procentowych jest znacznie słabsza niż w przypadku rynków walut rozwiniętych. Po drugie, rynek jeszcze przed decyzją dyskontował aż trzy cięcia po 25 pkt baz. Dlatego nawet po majowej decyzji rady inwestorzy na rynku długu dyskontują już agresywny scenariusz jeszcze dwóch ruchów. To zaś oznacza, że nawet gdyby rada była tak gołębia, nie wywrze negatywnej presji na polskiej walucie. Z drugiej strony, trwająca hossa na rynku długu to właśnie zasługa zmieniających się oczekiwań względem stopy wolnej od ryzyka. Premia za ryzyko polskiego długu, która jest bardziej istotnym komponentem dla waluty, jest stabilna, w odróżnieniu choćby do Węgier czy Turcji, gdzie premie zauważalnie spadły. To też oznacza, że nie ma presji na umocnienie złotego.

Wyjątkowao niska zmienność na parze EUR/PLN może się utrzymać. Jedynym czynnikiem, który może spowodować większy ruch, wydaje się zmiana nastrojów na rynkach globalnych, gdzie panuje obecnie niezmącony słabymi danymi optymizm. Chwilowo nie widać czynnika, który mógłby w najbliższym czasie zakłócić tę sielankę, ale gdyby taki się pojawił, zrodziłoby to presję na osłabienie złotego. Wobec bardzo niskiej zmienności warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed takim scenariuszem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień X-Trade Brokers DM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy