Czytasz dzięki

Granty ułatwią zmianę pokoleniową

opublikowano: 17-11-2019, 22:00

Dotacje pomogą przedsiębiorcom w przekazaniu familijnego biznesu następcom.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podkreślają, że sukcesja jest jednym z największych wyzwań stojących przed firmami rodzinnymi. Zwracają jednak uwagę, że świadomość przedstawicieli biznesu na ten temat jest znikoma.

— Większość przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, jak długi i skomplikowany jest to proces. Dlatego oferujemy przedsiębiorcom wsparcie w zaplanowaniu i przeprowadzeniusukcesji — mówi Adam Banaszak, wiceprezes PARP.

Zauważa, że dla wielu firm zbliża się moment przekazania kierownictwa w ręce kolejnego pokolenia.

— Sytuacji nie ułatwia to, że w Polsce jest mało przykładów udanej sukcesji, które mogłyby być wzorem dla innych przedsiębiorców. Przedstawiciele biznesu, którzy ponad dwadzieścia lat temu zakładali firmy, często nie przyjmują do wiadomości, że nadszedł czas, aby rozważyć ich przekazanie następcom — podkreśla Adam Banaszak.

Z badań PARP wynika, że w ok. 70 proc. przedsiębiorstw rodzinnych temat sukcesji w dyskusjach ich właścicieli nie pojawia się w ogóle lub okazjonalnie. Być może — jak podkreślają przedstawiciele PARP — uważają oni sukcesję za naturalny proces wynikający z sytuacji w firmie. Eksperci rządowej agencji nie mają wątpliwości, że takie podejście może stanowić zagrożenie dla przyszłości przedsiębiorstw. Od roku PARP prowadzi projekt pod nazwą „Sukcesja w firmach rodzinnych”. Przedsiębiorcy, którzy wezmą w nim udział, otrzymają wsparcie doradcze. Specjaliści zdiagnozują sytuację w ich firmach, a także wskażą szanse i zagrożenia związane z oddaniem firmy w ręce kolejnego pokolenia. Za realizację projektu odpowiada pięciu operatorów, w tym m.in. spółka DGA i Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego.

Mają oni doświadczenie w szkoleniu firm rodzinnych, a także ekspertów w dziedzinach finansów, prawa, psychologii i zarządzania. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą być uczestnikami kursów, powinni działać w sektorze MŚP i mieć w planach przekazanie firmy w ręce kolejnego pokolenia. Oferowane przez PARP dotacje sfinansują przedsięwzięcia związane z bieżącą analizą firmy rodzinnej, wykonaniem i wdrożeniem strategii sukcesji, a także szkolenia z wyżej wymienionych dziedzin. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane