Informatyk uważa, że zarabia za mało

opublikowano: 30-07-2018, 22:00

To nie propaganda sukcesu. Co drugi Kowalski cieszy się ze swoich zarobków. Najwięcej niezadowolonych jest w bankowości i IT.

A teraz niespodzianka. Ciągle słyszymy i czytamy, że pracodawcy rozpieszczają pieniędzmi programistów i informatyków. Tymczasem w branży technologicznej narzekania na uposażenia są tylko nieco rzadsze niż w bankach. Ale od początku… Prawie połowa polskich pracowników (47 proc.) jest zadowolona ze swoich pensji. A niemal dwie trzecie (64 proc.) pozytywnie ocenia krajowy rynek pracy i swoją sytuację zawodową — wynika z badania „Confidence Index”, przeprowadzonego w drugim kwartale przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Najbardziej usatysfakcjonowani wysokością wynagrodzenia są przedstawiciele usług dla biznesu (58 proc.). Dobre nastroje panują też w produkcji (54 proc.), logistyce (46 proc.) i dobrach konsumenckich (45 proc.). Natomiast najniższe zadowolenie jest w finansach (38 proc.). Drugie miejsce na liście sfrustrowanych zajęły nowe technologie. Ze swoich uposażeń cieszy się tylko 41 proc. pracowników sektora IT. Zdecydowanie lepiej swoje zarobki oceniają mężczyźni (52 proc.) niż kobiety (43 proc.). A patrząc przez pryzmat geografii — comiesięczne pobory rajcują pracowników na Dolnym Śląsku — 60 proc. twierdzi, że zarabia odpowiednio. To o 12 proc. więcej od średniej krajowej. Za dobrze opłacanych uważa się 46 proc. respondentów z województwa śląskiego i mazowieckiego i 42 proc. z małopolskiego.

— Według GUS-u, w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej dziewięć osób wzrosło o 7,5 proc., co umacnia pracowników w ich oczekiwaniach wobec pracodawców. W średnich i dużych firmach w czerwcu przeciętna płaca przekroczyła 3,4 tys. zł netto — mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy