Pekaes przyspiesza

PJ
30-08-2011, 00:00

Dobre wyniki to głównie efekt sprzedaży nieruchomości. Zarząd zapewnia, że i bez tego jest lepiej.

Dobre wyniki to głównie efekt sprzedaży nieruchomości. Zarząd zapewnia, że i bez tego jest lepiej.

Wyniki pierwszego półrocza są dla Pekaesu obiecujące. Grupa działająca w branży TSL (transport, spedycja, logistyka) wypracowała 365,6 mln zł przychodów. Zysk netto wyniósł 54,4 mln zł, wobec 4,2 mln zł straty przed rokiem. Na dobry wynik główny wpływ miały dwa wydarzenia jednorazowe: sprzedaż dwu warszawskich nieruchomości przy ul. Siedmiogrodzkiej i ul. Grzybowskiej, do czego doszło jeszcze w I kwartale. Gdyby nie to, spółka poniosłaby stratę operacyjną w wysokości 2,7 mln zł. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest już II kwartał, gdzie przy 154,3 mln przychodów grupa wypracowała 1,06 mln zł zysku operacyjnego netto. Zdaniem prezesa Jacka Machockiego, także kolejne kwartały powinny być już na plusie.

— Odrabiamy straty. Poprawa wskaźników, jak chociażby wzrost EBIDTA o 25 proc. i przychodów z działalności podstawowej o 15 proc., a także bardzo niskie zadłużenie oraz 90 mln w kasie, pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze — mówi prezes.

Jak podkreśla, rośnie popyt na usługi TSL, prognozy wskazują na wzrost liczby przewozów i uzyskiwanych marż. Firma wdrożyła nową politykę handlową, przeniosła obsługę klientów do oddziałów terenowych oraz powołała biuro klientów kluczowych. Pekaes kładzie obecnie nacisk na zdobywanie kontraktów w tych segmentach rynku (np. tekstylia czy AGD), gdzie można uzyskiwać wyższe marże. Kontynuuje także restrukturyzację.

— Na początku września siadamy do negocjacji w sprawie sprzedaży spółek ATB Truck i Expolco. Mamy kilka interesujących ofert. Na razie nie ma większego zainteresowania spółką On Road Truck Services — wyjaśnia Jacek Machocki.

Prezes przyznaje, że na razie nie ma odpowiedzi z KNF w sprawie lipcowego zgłoszenia dotyczącego podejrzanych spadków kursu spółki. Pisał o tym "PB". Podkreśla jednak, że na szczęście sytuacja się nie powtórzyła, a kurs Pekaesu znacząco wzrósł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pekaes przyspiesza