Pierwszy powiat na  Catalyst

DI
opublikowano: 08-11-2010, 00:00

Szlak przeciera Małopolska, a konkretnie samorządowcy z Wieliczki.

Szlak przeciera Małopolska, a konkretnie samorządowcy z Wieliczki.

Na Catalyst znajdują się już obligacje miast na prawach powiatu. Jednak powiatu sensu stricte jeszcze na giełdowym rynku obligacji nie było. To się zmieni i to już w tym miesiącu. Na taki krok zdecydował się liczący 109 tys. mieszkańców powiat wielicki. W piątek małopolski samorząd podpisał umowę z Bankiem Pekao, który zorganizuje emisję papierów wartych 10 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje drogowe i edukacyjne. Doradcą samorządu jest Inwest Consulting. Beata Orczyk, wielicki skarbnik, śmieje się, że powiat będzie debiutantem "w 75 proc.". Dlaczego nie w 100 proc.?

— Z uwagi na niewielką skalę emisji oraz koszty nie zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obligacji do obrotu, nasze papiery uzyskają natomiast autoryzację Catalyst — tłumaczy Beata Orczyk.

A to znak dla inwestorów, że powiat jest przejrzysty, prowadzi czytelną politykę informacyjną, co przy kolejnych emisjach obligacji powinno zaowocować ich lepszą wyceną.

— Jesteśmy powiatem, który na inwestycje wydaje prawie 35 proc. rocznego budżetu, przekraczającego ponad 70 mln zł. W kolejnych latach czekają nas wydatki infrastrukturalne i na pewno pojawi się konieczność kolejnych emisji — tłumaczy Beata Orczyk.

Samorządowcy z Małopolski rozważają ich różne scenariusze. Mają jednak wspólny element — udział mieszkańców. Dlatego w grę wchodzi, zarówno emisja publiczna kolejnych obligacji, jak i emisja na okaziciela.

— Zrealizujemy w ten sposób akcję "Kup sobie część powiatu i jeszcze na tym zarób" — żartuje Beata Orczyk.

W głowie wielickiej skarbniczki jest kolejny pomysł. Powiat obejmuje zasięgiem pięć gmin. Beacie Orczyk marzy się coś na kształt nietypowej grupy zakupowej — czyli sojuszu lokalnych jednostek samorządu terytorialnego przy emisji obligacji.

— Dzięki temu bylibyśmy w stanie uzyskać lepsze warunki — uważa pani skarbnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu