Prywatyzacja pod naciskiem budżetu

Marek Knitter
opublikowano: 23-01-2004, 00:00

Pogarszająca się sytuacja budżetowa wymusi na rządzie przyspieszenie prywatyzacji. Nowy minister nie będzie miał innego wyjścia — twierdzą ekonomiści.

Piotr Bielski

ekonomista BZ WBK

Potrzeby pożyczkowe państwa w tym roku są bardzo duże. Same emisje papierów skarbowych nie wystarczą na pokrycie rosnącego deficytu. Poziom długu publicznego w stosunku do produktu krajowego brutto jest coraz większy. Naciski na realizację planów resortu skarbu będą więc znaczne. Myślę jednak, że do znacznego przyspieszenia prywatyzacji w tym roku już raczej nie dojdzie. Nowy minister z pewnością będzie próbował zamknąć nie zrealizowane projekty z ubiegłego roku.

Iwona Pugacewicz-Kowalska

główna ekonomistka CAIB Securities

Czy w prywatyzacji można coś jeszcze bardziej spowolnić? Rząd nie wywiązuje się nawet z własnych prognoz. Rok 2004 może to radykalnie zmienić. Prywatyzacja będzie bardzo ważna ze względu na rosnące potrzeby finansowe budżetu. Dług publiczny zbliża się do kolejnych limitów, co wpłynie na ograniczanie emisji papierów skarbowych. Rząd będzie musiał więc w tym roku doprowadzić do znacznego przyspieszenia prywatyzacji. Mniejsze znaczenie ma, kto konkretnie zajmie stanowisko ministra.

Marek Zuber

główny ekonomista TMS

Na razie nie wiemy, co przemawiało za odwołaniem ministra skarbu. Nie powinniśmy się jednak obawiać, że nowy człowiek na tym stanowisku spowolni proces prywatyzacji. Doświadczenie podpowiada, że choć restrukturyzacja państwowych przedsiębiorstw poprzez prywatyzację daje najlepsze efekty, to nie zawsze pośpiech przy sprzedaży jest wskazany. Tegoroczny budżet bardzo potrzebuje pieniędzy z prywatyzacji. Dlatego nie sądzę, by w tej sytuacji na ministra powołano osobę nieprzygotowaną merytorycznie. Nowy minister będzie jednak potrzebował kilka tygodni na wdrożenie się w obowiązki. W ogólnym rozrachunku spodziewam się więc przyspieszenia prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prywatyzacja pod naciskiem budżetu