R22 goni Home.pl

opublikowano: 12-11-2017, 22:00

Technologiczno- -telekomunikacyjna grupa przejęła dwóch konkurentów, dzięki czemu umocniła się na rynku hostingu.

R22 to holding powstały w czerwcu, do którego zostały wniesione spółki: H88 zajmująca się hostingiem i rejestracją domen, Vercom, która jest jednym z dwóch liderów polskiego rynku e-marketingu i performance marketingu, oraz Oxylion działająca na rynku telekomunikacyjnym. Od kilku lat grupa jest bardzo aktywna na rynku przejęć. W sierpniu pisaliśmy, że w ostatnich latach wydała ponad 60 mln zł na akwizycje i myśli o kolejnych.

Jakub Dwernicki
Zobacz więcej

Jakub Dwernicki Fot. Marek Wiśniewski

Apetyt na przejęcia…

Właśnie zależna od R22 spółka H88 zrealizowała przejęcie dwóch konkurentów — większy z nich to Serveradmin, właściciel marki Linuxpl.com.

— To był nasz największy bezpośredni konkurent. Firma ma około 60 tys. klientów hostingowych. Po przejęciu daje nam to łącznie około 160 tys. klientów i tym samym awansujemy na pozycję wicelidera rynku w tym obszarze, jeśli chodzi o liczbę klientów w Polsce. Warto podkreślić, że obecnie jesteśmy najszybciej rosnącą firmą w obszarzehostingu w Polsce — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22. Jego zdaniem, w liczbie klientów liderem jest Home.pl, ale dystans dzielący obie firmy jest już niewielki, struktura rynku pod względem przychodów natomiast wygląda inaczej niż wynikająca z liczby klientów.

— Wynika to z faktu, że mamy bardziej atrakcyjną cenowo ofertę, która daje nam przestrzeń do wzrostu. Umocniliśmy się też istotnie na rynku domen. Dane o liczbie domen nie do końca jednak są porównywalne, gdyż w przeciwieństwie do naszych konkurentów nie oferujemy ich za darmo w pierwszym roku — mówi prezes.

H88 kupiło 100 proc. udziałów spółki Serveradmin od jej właścicieli i założycieli. Rzeszowska spółka istnieje na rynku od ponad 15 lat. Założyciele nadal w niej zostaną. Drugi nabytek H88 to Bright Group, właściciel marki Futurehost.pl, posiadającej około 3,5 tys. klientów hostingowych. Prezes nie ujawnia wartości transakcji. Przejęcia zostały sfinansowane kredytem bankowym. Formalnie nabywcą jest grupa H88. W ubiegłym roku przejmowane spółki miały łącznie ponad 10 mln zł przychodów.

— Nasze spółki hostingowe uzyskują średnio około 30 proc. rentowności EBITDA, podobnie jak przejęte firmy. Liczymy na efekty synergii, które dadzą nam szansę na poprawę wyników — mówi prezes.

…ciągle niezaspokojony

R22 nadal planuje być aktywne w obszarze przejęć i umacniać się w poszczególnych segmentach.

— Rozmawiamy z czterema firmami w obszarze hostingu, prowadzimy też rozmowy ze spółką z obszaru omnichanel communications. Przyglądamy się też kilku mniejszym firmom, które mogłyby nas wzmocnić technologicznie — mówi Jakub Dwernicki.

Przejęcia mają być finansowane m.in. z publicznej emisji akcji. We wrześniu R22 złożyło prospekt emisyjny i czeka na jego zatwierdzenie.

— Liczymy, że prospekt zostanie zatwierdzony jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że oferta ruszy przed końcem roku — mówi prezes. W ostatnich latach R22 zainwestowała w kilkanaście spółek i kupiła należące do nich znane marki, m.in.: Hekko.pl, Super-Host.pl, Biznes-Host.pl, Domeny.pl, IONIC.pl, Active24. pl. Zdarzało się jej także przejmować grupy klientów hostingowych, np. od Netii czy Dialogu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu