Ropy jest więcej

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 27-01-2003, 00:00

W oczekiwaniu na dzisiejsze wyniki kontroli przeprowadzonej w Iraku przez inspektorów ONZ, piątek przyniósł nieznaczną zwyżkę rynku paliw. W Londynie ropa zdrożała o kilka centów do poziomu 29,75 dolara za baryłkę.

Przed znacznie silniejszym wzrostem rynek uchroniły informacje o rosnących zapasach paliw w Stanach Zjednoczonych. Według Amerykańskiego Instytutu Paliw, w ubiegłym tygodniu zwiększyły się one o 1,5 miliona baryłek do 273,8 mln.

Sądząc po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli OPEC w kolejnych miesiącach ropy będzie jeszcze więcej. Szef kartelu przyznał, że rozpoczęły się już konsultacje między członkami organizacji zrzeszającej największych eksporterów w sprawie kolejnego zwiększenia produkcji. Podjęcie decyzji może znacznie przyśpieszyć wybuch konfliktu zbrojnego między USA a Irakiem, który prawdopodobnie spowoduje wzrost cen ropy. Wcześniej OPEC postanowił już zwiększyć wydobycie ropy o 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropy jest więcej