Sejm przyjął nowelę ustawy o naborze na aplikacje prawnicze

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-06-2005, 11:53

Sejm przyjął w czwartek poselską nowelę ustawy o naborze na aplikacje prawnicze, firmowany przez posłów PiS. Za przyjęciem ustawy głosowało 203 posłów, przeciw było 180, 6 wstrzymało się od głosu.

Egzaminy na aplikacje przeprowadzane przez państwowe komisje, a nie korporacje prawnicze; szerszy dostęp do zawodów prawniczych oraz możliwość dostępu do egzaminu zawodowego nie tylko po odbyciu aplikacji, ale także poprzez czynną pracę w zawodzie prawniczym - to niektóre rozwiązania przyjętej w czwartek w Sejmie poselskiej noweli o naborze na aplikacje.

Sejm przyjął nowelę firmowaną przez posłów PiS stosunkiem głosów: za - 203 posłów, przeciw - 180, 6 wstrzymało się od głosu.

Nowela nie zawiera sztywnego terminu ogłoszenia naboru - przewiduje, że egzaminy zostaną zorganizowane nie później niż 75 dni od wejścia w życie ustawy. Tegoroczne odbędą się na nowych zasadach - w formie jednoetapowego testu, ale przeprowadzą je jeszcze komisje powołane przez Naczelną Radę Adwokacką.

Nowelizacja poszerza dostęp do zawodów prawniczych np. przez dopuszczenie magistrów prawa do prowadzenia działalności umownie nazywanej "doradztwem prawnym".

Nowela PiS przedłożona była jako wniosek mniejszości. Jego przyjęcie spowodowało, że posłowie nie zajęli się rządowymi propozycjami zmian zasad naboru na aplikacje. 

Rząd w swoim projekcie proponował, by w skład komisji konkursowych weszli oprócz przedstawicieli samorządów prawniczych także przedstawiciele resortu sprawiedliwości - przedstawiciele resortu byliby nawet przewodniczącymi komisji. Egzamin odbywałby się w jednym terminie w całym kraju - jak matury. Nabór miał mieć charakter konkursu, zaś pytania opracowałby zespół powołany przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych. Zamiast limitu miejsc na aplikacjach ustalony byłby limit punktów decydujący o przyjęciu.

Nad nowelizacją trzech ustaw o dostępie do zawodów prawniczych (firmowaną przez posłów PiS) podkomisja pracowała od wielu miesięcy. W styczniu rząd skierował swój projekt "małej" nowelizacji ustaw prawniczych. Projekt ten podkomisja dołączyła do swojej "dużej" nowelizacji jako przepisy przejściowe. Przedstawiciele rządu protestowali przeciw takiemu rozwiązaniu. 18 maja Michał Tober (SLD) zgłosił projekt rządowy jako poprawkę do sprawozdania komisji. Przygotowana przez podkomisję "duża" nowelizacja stała się wówczas wnioskiem mniejszości.

Zmiana prawa ma umożliwić przeprowadzenie konkursów na aplikacje adwokacką i radcowską. Nie można ich przeprowadzać od zeszłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulaminy korporacji prawniczych, w których były opisane zasady konkursów, nie wystarczą, by je przeprowadzać - takie przepisy powinny bowiem - według TK - znajdować się w ustawie, a nie w regulaminach.

Obecnie na studiach prawniczych uczy się ok. 60 tys. studentów. By mogli wykonywać zawód, muszą po zakończeniu nauki zrobić tzw. aplikację. Dopiero po zdaniu egzaminu końcowego zostają wpisani na listę radców prawnych, adwokatów, notariuszy, prokuratorów czy sędziów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm przyjął nowelę ustawy o naborze na aplikacje prawnicze