TP INTERNET KUPI 25 PROC. AKCJI PILOTA FINANSOWEGO

Marcin Gesing
19-10-2000, 00:00

TP INTERNET KUPI 25 PROC. AKCJI PILOTA FINANSOWEGO

Erada zamierza pozyskać kolejnych inwestorów dla sieciowego portalu

ZMIANA UKŁADU: Jeszcze w czerwcu Michał Lasocki, prezes Erady, zapowiadał, że jednym z możliwych inwestorów może być TP Internet. I rzeczywiście — wcześniejsza współpraca została przekształcona w związek kapitałowy. fot. Borys Skrzyński

TP Internet zainwestuje w portal Pilot Finansowy. Spółka zależna od TP SA ma objąć 25 proc. akcji w firmie Erada, zarządzającej sieciowym projektem. Właściciele serwisu zapowiadają kolejne dokapitalizowanie.

W najbliższych dniach ma się rozstrzygnąć skala i forma zaangażowania TP Internet w spółkę Erada — właściciela portalu internetowego Pilot Finansowy (www. pilot-f. pl). Na razie nie wiadomo, jaką kwotą doinwestowana zostanie Erada. Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że TP Internet obejmie w niej 25 proc. akcji.

— Prowadzimy obecnie rozmowy na temat szczegółów współpracy z TP Internet — ujawnia Michał Lasocki, prezes Erady.

Nie jest to pierwsza inwestycja TP Internet w serwis finansowy. Spółka zależna od TP SA ma już 33 proc. udziałów w portalu Parkietu, który specjalizuje się w rynku giełdowym. W nieco innym segmencie rynku działa Pilot Finansowy, który koncentruje swoje działania na sektorze ubezpieczeń. Dlatego obie inwestycje TP Internet raczej powinny się uzupełniać.

Zastrzyk kapitałowy, jaki otrzyma Pilot Finansowy, Erada chce przeznaczyć na rozwój portalu, a w szczególności działania marketingowe.

Drzwi otwarte

Erada poszukiwała inwestora od czerwca. Umowa z TP Internet nie oznacza jednak, że apetyt Erady został zaspokojony. W planach zakładano uzyskanie od inwestora kwoty 1,5-3 mln USD (6,75-13,5 mln zł). Natomiast większa emisja akcji jest planowana na późniejszy termin.

— Nie zamykamy drzwi przed innymi podmiotami chętnymi do zainwestowania w Pilota Finansowego. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z międzynarodowym inwestorem branżowym oraz z funduszami venture capital — mówi Michał Lasocki.

Obecnie kapitał akcyjny Erady wynosi 1,1 mln zł.

Strony Pilota Finansowego mają wkrótce zostać wzbogacone o możliwość zakupu polis. Spółka podpisała już umowy brokerskie z Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Partner oraz z Compensą. Jak twierdzi Michał Lasocki, w najbliższej przyszłości Erada będzie mieć stosowne umowy z kolejnymi pięcioma ubezpieczycielami.

— W planach Pilota Finansowego jest również sprzedaż przez Internet kart płatniczych — twierdzi Michał Lasocki.

Pilot Finansowy daje też możliwość porównania produktów finansowych (banków, firm ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych) dostępnych w Internecie.

Kandydat udziałowcem

Założycielem i większościowym udziałowcem spółki (dotychczas 55 proc.) jest Erada Ireland, spółka zagranicznych programistów i menedżerów.

Polskimi udziałowcami Erady są m.in. Andrzej Olechowski (były szef rady nadzorczej Banku Handlowego), Antoni Rakowski (prezes Central Europe Trust Polska, firmy doradczo-inwestycyjnej, która wraz z AIG zarządza funduszem New Europe Fund) oraz Michał Lasocki, który pracował m.in. w Citibank Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP INTERNET KUPI 25 PROC. AKCJI PILOTA FINANSOWEGO