Bogata gmina likwiduje lokalne podatki

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

Od stycznia 2019 r. mieszkańcy Polkowic nie będą płacić podatku od nieruchomości — uchwaliła rada gminy.

Stawki podatku od nieruchomości w Polsce ustalają samorządy. Polkowice są prawdopodobnie jedyną gminą w Polsce, która obniżyła je do zera.

— To dobra i przemyślana decyzja, dzięki której w kieszeni tysięcy mieszkańców gminy Polkowice pozostanie od kilkudziesięciu, przez kilkaset, nawet do kilku tysięcy złotych — mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Projekt uchwały w sprawie zniesienia podatku od nieruchomości od osób fizycznych na terenie gminy przygotował burmistrz, a rada miasta poparła go we wrześniu. Wiesław Wabik dodaje, że na zwolnieniu skorzystają zarówno właściciele domów, garaży, jak i mieszkań, a także rolnicy na emeryturze. Lokalny podatek nadal będą płacić firmy.

— Polkowice są szczególnym samorządem — mogą sobie na to pozwolić, głównie dzięki temu, że na terenie gminy znajduje się kopalnia, która jako podmiot gospodarczy i tak płaci ogromne podatki. Przez to dochody budżetowe w Polkowicach, w przeliczeniu na mieszkańca, są znacznie wyższe niż w przypadku przeciętnej gminy. Niewiele jest samorządów, które mają takie szczęście — komentuje Andrzej Porawski, przewodniczący Związku Miast Polskich.

Polkowice to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie położona jest kopalnia miedzi Polkowice-Sieroszowice eksploatowana przez KGHM. Średnioroczne inwestycje gminy, w przeliczeniu na mieszkańca, szacowane są w rankingu „Liderzy inwestycji” pisma „Wspólnota” na 989,14 zł. To daje Polkowicom 7. miejsce w kraju pod względem wydatków na inwestycje wśród miast powiatowych. W tym roku dochody budżetowe tej miejsko-wiejskiej gminy, którą zamieszkuje tylko 27 tys. osób, sięgną 270 mln zł. Jednocześnie samorząd planuje wydatki na kwotę 361 mln zł (z czego 130 mln na inwestycje, głównie związane z oświatą, budownictwem i transportem), co oznacza 91 mln zł deficytu.

— Gdyby jakakolwiek inna gmina, która nie ma na swoim terenie takiego płatnika podatków jak kopalnia czy elektrownia, ogłosiła, że likwiduje podatek od nieruchomości od osób fizycznych nie byłoby to niczym innym, jak czystym populizmem. Bez tych podatków nie miałaby z czego finansować żłobków, przedszkoli i szkół. W Niemczech wprowadzono minimalną stawkę podatku od nieruchomości — właśnie po to, żeby samorządy mogły realizować swoje zadania publiczne — dodaje Andrzej Porawski.

W Kleszczowie, najbogatszej wsi w Polsce (znajdują się tam kopalnia i elektrownia PGE) podatek od nieruchomości obowiązuje. W 2017 r. stawka dla mieszkańców, wynosiła 10 gr za 1 mkw powierzchni użytkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy