ES-System: nowy prezes i strategia

ANP
opublikowano: 03-08-2012, 00:00

Romuald Wojtkowiak pokieruje spółką. Cel nr 1: zwiększenie eksportu.

Po 13 latach Bogusław Pilszczek w nowe ręce przekazuje ster działającego w branży oświetleniowej ES-Systemu, co komentuje: „inżynierem się jest, a prezesem się bywa”.

— Pozostanę zaangażowany w działalność firmy, także kapitałowo [odchodzący prezes ma 20 proc. w głosach i akcjach — red.]. Chcę być aktywnym członkiem rady nadzorczej — deklaruje Bogusław Pilszczek. Liczy, że rekomendowany na jego następcę Romuald Wojtkowiak, wcześniej przez lata związany z Philips Lighting Poland (ostatnio jako wiceprezes),mocniej rozwinie ES- -System. — Pracujemy nad strategią. Będzie gotowa z końcem września. Postawimy w niej cele głównie dotyczące wzrostu eksportu — dodaje prezes ES-Systemu. W kraju firmie trudno zwiększyć sprzedaż, a eksport daje nieograniczone możliwości. Do tej pory stanowił 20-23 proc. przychodów spółki.

— Liczymy, że w tym roku jego udział będzie nieco większy, a do 2015 r. powinien wynosić 35-40 proc. Powalczyć o rynek można m.in. w Europie Zachodniej, która w kryzysie szuka tańszych rozwiązań — mówi Bogusław Pilszczek. Spółka pochwaliła się, że w czerwcu i lipcu otrzymałazamówienia eksportowe na 6,2 mln zł netto, o 17 proc. więcej r/r. Jednak w pierwszym półroczu 2012 r. nie udało się jej poprawić wyników sprzed roku. Wówczas przychody wyniosły 70,23 mln zł, a zysk netto 1,34 mln zł.

— Pierwsze półrocze zawsze jest trudne. Niska sprzedaż jest efektem sezonowości. Dodatkowo rosną koszty działalności, m.in. przez drożejący ZUS czy wysokie ceny paliw. To wpływa na wyniki. Mimo to podtrzymuję cel utrzymania przychodów na ubiegłorocznym poziomie [wówczas 169,7 mln zł — red.] — mówi Bogusław Pilszczek. Zysk netto, który w 2011 r. wyniósł 11,7 mln zł, firmie trudno będzie powtórzyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu