Giełdy nie mogą złapać głębszego oddechu

WST
24-07-2012, 11:01

Po bolesnej poniedziałkowej przecenie, wtorek przyniósł uspokojenie nastrojów na światowych giełdach. Indeksy poddają się jednak wahaniom. Wszystko przez Moody's i PMI.

Schłodzenia rozgrzanej atmosfery zapowiadało już zresztą relatywnie stonowane zakończenie poniedziałkowego handlu na Wall Street. Amerykańskie indeksy co prawda odnotowały przecenę, ale jej skala została po początkowym tąpnięciu mocno ograniczona.

Także poranny handel na dalekowschodnich parkietach sugerował, że inwestorzy wstrzymali oddech i część z nich wykorzystała ostatnią korektę do odkupienia mocno przecenionych walorów.

Poranek na trzech największych giełdach Starego Kontynentu stał pod znakiem odrabiania strat. Trend miałby szansę ulec wzmocnieniu, niestety publikacja dosyć rozczarowujących danych makro podcięła skrzydła bykom. Indeksy PMI dla przemysłu i handlu w strefie euro i poszczególnych gospodarek (przede wszystkim niemieckiej) okazały się bowiem słabsze od oczekiwań. To spowodowało zejście indeksów w Paryżu, Frankfurcie i Londynie pod kreskę.

Po chwilowym załamaniu doszło jednak do ponownego odrabiania strat i około godziny 11-tej polskiego czasu wskaźniki falowały w pobliżu poziomów z poniedziałkowego zamknięcia.

Przed nadmiernym optymizmem handlujących powstrzymuje oprócz odczytów PMI wieczorna decyzja Moody’s która obniżyła perspektywy kredytowe dla Niemiec, Holandii i Luksemburga, cieszących się do tej pory najwyższymi ratingami.

Falowaniu poddają się również indeksy na warszawskiej giełdzie. Po początkowej zwyżce, część wskaźników oddała już wszystkie zdobycze. Z grona notowanych spółek słabo prezentują się dzisiaj m.in. walory Banku Pekao. Sięgającą ponad 1,3 proc. przecenę można złożyć m.in. na karb obniżenia rekomendacji z „kupuj” do „neutralnie” przez analityków UBS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Giełdy nie mogą złapać głębszego oddechu