Lepiej poinformowani znów dobrze zarabiają

Kamil Zatoński
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

W tym roku KNF wysłała już dwanaście zawiadomień do prokuratury w sprawie wykorzystania informacji poufnej, z tego cztery w ostatnich dwóch miesiącach.

Dwa miesiące temu pisaliśmy w "PB", że głośna sprawa wycieku poufnych informacji z PGNiG to tylko wierzchołek góry lodowej, a tzw. insider trading to na warszawskiej giełdzie codzienność, a nie wyjątek od reguły. Niestety, w ostatnich dniach ta teza po raz kolejny znalazła potwierdzenie.

Najpierw w tajemniczy sposób dynamicznie rósł kurs Pronoksu, dystrybutora sprzętu IT, który broni się przed upadłością i liczy na ułożenie się z wierzycielami. Zwiększone zainteresowanie papierami spółki można było dostrzec już w miniony piątek, kiedy cena skoczyła o 5,6 proc., a wolumen obrotu był sporo wyższy od przeciętnego. Na początku tego tygodnia sytuacja się powtórzyła, a prawdziwy wystrzał notowań nastąpił w środę (+32 proc.). Tego dnia późnym wieczorem pojawił się komunikat o zmianach w zarządzie spółki. Prezesem został Ireneusz Król, szef Centrozapu, który podpisał list intencyjny w sprawie "aktywnego uczestnictwa w restrukturyzacji Pronoksu oraz dokapitalizowania go kwotą do 50 mln zł".

Co na to Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)? Odpowiedź w takich przypadkach jest standardowa: "Identyfikujemy strony transakcji i osoby, które zarobiły w podejrzanych okolicznościach. Sprawdzimy powiązania z osobami, które miały dostęp do informacji przed jej upublicznieniem" — powiedział wczoraj Łukasz Dajnowicz, rzecznik komisji.

KNF pewnie przyjrzy się również nagłemu wzrostowi notowań Protektora. W środę rano kurs producenta obuwia dla wojska rósł nawet o 13 proc. Przed południem firma pochwaliła się sporym kontraktem jednej ze spółek zależnych. Także w środę — jakby dla przypomnienia — pojawiła się również informacja, że warszawska Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wykorzystania informacji poufnej przy fuzji Eurofilms i Ergisu. Oskarżonym jest jeden z doradców pracujących przy połączeniu. Między październikiem 2006 a styczniem 2007 kupił 64 tys. akcji wartych około 360 tys. zł. Jako pełnomocnik działał też na rachunek dwóch innych osób, na konto których zawarł transakcje o łącznej wartości 100 tys. zł. Zawiadomienie w tej sprawie KNF przesłała do prokuratury w sierpniu 2007 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Od początku tego roku KNF wysłała już 12 zawiadomień do prokuratury w sprawie wykorzystania informacji poufnej, z tego 4 tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Najgłośniejsze było to, które dotyczyło wycieku informacji z PGNiG. Chodziło o to, że — jak podejrzewa KNF — kilku maklerów i doradców inwestycyjnych nieoficjalnie dowiedziało się o tym, że wyniki firmy z II kwartału 2008 r. będą znacznie niższe od oczekiwań rynkowych. W sprawę zaangażowane były cztery instytucje finansowe i osoba z działu relacji inwestorskich spółki. Śledztwo w tej sprawie prowadzą CBA i prokuratura. Ta ostatnia powołała biegłego, który ma wydać opinię do 15 października. W toku jest też postępowanie przygotowawcze w innej bulwersującej sprawie — insider tradingu w Erbudzie, którego kurs mocno spadała zanim spółka ujawniła wielkość strat poniesionych na opcjach walutowych.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane