Państwo mądre po szkodzie

DTK
opublikowano: 17-08-2012, 00:00

ABW wciąż szuka dowodów przestępstwa Marcina Plichty, a szef KNF już wie, że Amber Gold był piramidą.

Mimo długiego wakacyjnego weekendu czwartek przyniósł wiele nowych informacji w sprawie Amber Gold (AG). Przez cały dzień funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) z Gdańska przeszukiwali siedzibę spółki, mieszkania jej właścicieli Marcina i Katarzyny Plichtów oraz inne pomieszczenia, mające związek z gdańskim parabankiem.

Jednocześnie w Warszawie odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej (KSF), który zarekomendował podwyższenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, oszustwo i fałszowanie dokumentów oraz zwiększenie kompetencji organów państwa w zakresie nadzoru nad parabankami, a także wzmożenie kontroli skarbowych i służb Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w firmach znajdujących się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Dziś lista zawiera szesnaście pozycji (patrz ramkaobok).

Zdaniem Andrzej Jakubiaka, szefa KNF, Amber Gold i wszystkie obecne na niej podmioty (w tym także opisywane przez „PB” Finroyal i Socket Resources) są piramidami finansowymi. Premier Donald Tusk po posiedzeniu KSF stwierdził, że najważniejszejest „żeby w przyszłości uniknąć takiego łatwego organizowania procederu wyłudzania pieniędzy”.

Jego zdaniem, w sprawie AG wielu instytucjom zabrakło „refleksu albo determinacji”. Dowodem na słowa premiera może być to, że dopiero wczoraj resort sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kuratora sądowego, który dozorował Marcina Plichtę, szefa AG, w związku z jego licznymi wyrokami za malwersacje finansowe. Chodzi o możliwość poświadczenia nieprawdy w sprawie wykonania przez Plichtę nałożonego przez sąd obowiązku naprawienia szkody klientom jego poprzedniej firmy — Multikasy. Doniesieniem resortu sprawiedliwości zajmie się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, do której wciąż napływają zawiadomienia od pokrzywdzonych klientów AG. Jest ich już prawie 300.

Firmy, przed którymi przestrzega KNF

1. Finroyal

2. Flexworld

3. Perfect Money

4. Weksel Bank

5. Amber Gold

6. GoGo20

7. Dobra lokata

8. PozabankoweCentrum Finansów

9. Promotor

10. Care & Cash

11. Kasomat

12. Lex-Security

13. Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowe

14. Socket Resources

15. IPI Capital

16. Nova New

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu