Państwo sprzeda akcje 740 przedsiębiorstw

Agnieszka Berger
opublikowano: 23-04-2008, 00:00

Resort skarbu chce wysłać na giełdę do 30 nowych spółek. Z czteroletniej prywatyzacji może zainkasować ponad 30 mld zł.

Rząd przyjął plan prywatyzacji na lata 2008-11

Resort skarbu chce wysłać na giełdę do 30 nowych spółek. Z czteroletniej prywatyzacji może zainkasować ponad 30 mld zł.

Premier Donald Tusk ogłosił wczoraj rządowy program prywatyzacji na lata 2008-11. Rada Ministrów przyjęła go jednomyślnie. Szef rządu zachwala, że plan jest ambitny. W prywatne ręce mają trafić akcje i udziały 740 spółek, wśród których jest grupa resztówek.

Lista debiutów…

Akcje stosunkowo niewielkiej liczby firm, bo tylko 19, z pewnością sprzedawane będą na giełdzie. Największa to PKO BP, nad którym skarb chce zachować kontrolę mimo pozbycia się większości akcji.

— Na razie rząd wyraził tylko kierunkową zgodę na prywatyzację PKO BP, która może odbywać się w kilku etapach. Za każdym razem będzie potrzebna decyzja Rady Ministrów. Chcemy zachować narodowy charakter banku, stosując „wariant orlenowski”, czyli około 30 proc. akcji w rękach skarbu państwa przy rozproszeniu pozostałego akcjonariatu — zapowiedział wczoraj Aleksander Grad, minister skarbu.

W ścisłej czołówce ofert publicznych plasują się spółki energetyczne, spośród których dwie — Enea i Polska Grupa Energetyczna — mają szansę na debiut jeszcze w tym roku. W pierwszym etapie skarb państwa nie zarobi na ich prywatyzacji, bo firmy będą sprzedawały na giełdzie nowo wyemitowane akcje.

Na liście prywatyzacji giełdowych znalazły się ponadto: Giełda Papierów Wartościowych, LOT (piszemy o nim na s. 10), Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn, PKP Intercity i Cargo, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy, kopalnia Bogdanka, Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat, koksownia Zabrze i Victoria (patrz s. 14), Tauron, Energa, Polskie Towarzystwo Reasekuracji i nieśmiertelna Sklejka-Pisz.

Dla kolejnych 11 spółek, wśród których jest Pektowin, Huta Łabędy, PWP Rzeczpospolita i ZGH Bolesław, resort skarbu rozważa ścieżkę giełdową. Alternatywą jest wpuszczenie do tej jedenastki inwestorów strategicznych.

…i nietykalnych

Wraz z programem prywatyzacji rząd podjął decyzję o obecnym kształcie listy „świętych krów”, czyli spółek, których prywatyzacja nie zostanie rozpoczęta lub — w przypadku niektórych — nie będzie kontynuowana przynajmniej przez najbliższe cztery lata. Na liście nietykalnych znalazły się spółki z sektora paliwowego (Orlen, Lotos, PERN Przyjaźń, Naftoport i OLPP), gazowego (PGNiG, Gaz-System) i energetycznego (PSE-Operator). Wśród 26 spółek są też m.in.: Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM, porty Gdańsk, Gdynia i Szczecin, Totalizator Sportowy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, PAIIZ, PAP i polskie media, czyli radio i telewizja.

Zdaniem ministra skarbu, przy dobrej koniunkturze gospodarczej program prywatyzacji może przynieść na- wet ponad 30 mld zł przychodów. Wcześniej Aleksander Grad prognozował wpływy na poziomie 5-7 mld zł rocznie. 40 proc. uzyskanych z prywatyzacji pieniędzy zasili Fundusz Rezerwy Demograficznej.

26

Tylu firm skarb nie zamierza prywatyzować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu