Prezydencki apel śmieciowy

DI
08-05-2013, 16:34

Od 1lipca samorządy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Zdaniem Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, i Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania, potrzebne jest "skuteczne dotarcie" do wszystkich Polaków z informacją o zmianach. Stąd apel o kampanię promocyjną w ogólnopolskich mediach, skierowany do resortu środowiska.


- Widzimy wyraźnie, że jest niezwykle potrzebny ogólnopolski impuls promujący nową ustawę. Informacja, z którą my docieramy lokalnie do mieszkańców, nie jest, jak sądzę, wystarczająco czytelna – mówi prezydent Wrocławia.

- Trzeba pamiętać, że jest 2,5 tys. gmin. Nie jest nawet racjonalne robić 2,5 tys. akcji promocyjnych. W różnych miejscach są różne rozwiązania, ale zasada jest jedna w całej Polsce. Z taką informacją powinniśmy dotrzeć do każdego – dodaje prezydent Poznania.

Szefowie miast zaapelowali też o ściślejszą niż dotąd współpracę resortu środowiska z samorządami. Ich zdaniem pomoże to szybciej poprawiać wprowadzane prawo. Jak wskazali, już teraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają problemy z wprowadzanymi przepisami.

- Sięgamy po nowe rozwiązanie cywilizacyjne i trzeba je będzie doszlifowywać. My będziemy widzieli, gdzie ten system się zacina. Apelujemy, by ministerstwo zechciało współpracować z samorządami i elastycznie przygotowywało zmiany ustawy – mówi Rafał Dutkiewicz.

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także do usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.    PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Prezydencki apel śmieciowy