Prodi mówi o Europie różnych prędkości

opublikowano: 03-12-2003, 08:54

PAP/Reuters: Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi sądzi, że po przyszłorocznym rozszerzeniu kraje członkowskie Unii Europejskiej będą dostosowywać kolejne obszary swej polityki do unijnych standardów z różnymi prędkościami. Jako przykład podał obronność.

"Komisja wolałaby oczywiście, żeby kraje członkowskie uczestniczyły w budowie wspólnej Europy z tą samą prędkością. Nie zamierzamy jednak poświęcić projektu europejskiego systemu obronnego z powodu najwolniejszych spośród nas" - powiedział Prodi w wywiadzie, jaki w środę opublikuje gazeta "Handelsblatt".

Według Prodiego, rozszerzona UE powinna pracować łagodnie, podejmować decyzje większością głosów w każdej dziedzinie, gdzie jest to możliwe.

"Nie łudzimy się jednak, że uda nam się objąć większościowym systemem głosowania tak wrażliwe rejony jak polityka zagraniczna" - podkreślił przewodniczący.

W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się szczyt przywódców krajów należących do UE, gdzie ostatecznie zostanie przypieczętowane rozszerzenie unii o 10 nowych państw, w tym Polskę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prodi mówi o Europie różnych prędkości