Ruszy konfiskata majątków firm

opublikowano: 16-02-2017, 22:00

Już wczesną wiosną mogą obowiązywać regulacje o przymusowych zarządach w spółkach i konfiskowaniu majątków przedsiębiorstw.

Projekt wprowadzający możliwość przejmowania przez państwo majątków firm szybko idzie przez Sejm. Wczoraj podczas jednego posiedzenia przyjęła go podkomisja. Z takiego obrotu sprawy zadowolone może być Ministerstwo Sprawiedliwości (MS), bo to jego wersja projektu została zaakceptowana przez posłów, mimo zastrzeżeń ze strony sejmowych prawników co do zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań.

iStock

Sąd zatwierdzi zarząd

Rząd chce, aby państwo mogło wprowadzać zarządy przymusowe do spółek, podejrzewanych o to, że ich składniki majątkowe mogły zostać użyte do złamania prawa (np. do wyłudzeń podatku VAT). Projekt stanowi, że o wprowadzeniu zarządcy przymusowego decydować ma prokurator w postanowieniu. Wentylem bezpieczeństwa ma być zapis, że postanowienie prokuratora musi zatwierdzić sąd. Jednak, zdaniem ekspertów, nie będzie to wystarczające zabezpieczenie praw firmy.

— Należy podkreślić, że państwowy zarządca przymusowy będzie miał obowiązek współpracować z organami ścigania, dostarczając im dokumenty, informacje o spółce, jej działalności, tajemnicach. Od momentu postanowienia prokuratora o ustanowieniu zarządu przymusowego do czasu jego oceny przez sąd minie kilka tygodni. Nawet jeżeli sąd nie zatwierdzi postanowienia prokuratorskiego i nie zgodzi się na zarząd przymusowy, to organy ścigania przez kilka tygodni nabędą wrażliwą wiedzę o spółce — mówi Krzysztof Kajda, szef departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan. Podczas dyskusji zaproponował posłom, aby prokurator mógł tylko wnioskować do sądu o ustanowienie zarządu przymusowego, a decyzję powinien podejmować sąd. Poparła go reprezentantka Związku Banków Polskich. Natomiast Elżbieta Ożóg, przedstawicielka Prokuratury Krajowej, argumentowała, że pozostawienie decyzji w gestii prokuratora jest niezbędne dla szybkości działania i uniemożliwienia spółce wyzbycia się majątku.

— Prokuratorzy nie będą bezrefleksyjnie wydawać postanowień o ustanowieniu zarządu przymusowego. Nie ma zagrożenia, że to godziłoby w dobro przedsiębiorców — zapewniała Elżbieta Ożóg. Posłowie przyjęli wersję rządową. Projekt stanowi, że zarządcą przymusowym może być tylko osoba posiadająca przynajmniej licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Wiosną się zacznie

Drugą ważną dla firm kwestią jest umożliwienie przejmowania przez państwo majątku tych przedsiębiorstw, których składniki majątkowe zostały użyte do złamania prawa. Decyzją sądu, konfiskowane będą tylko firmy należące do osób fizycznych (należące do spółek nie). Kontrowersje budzi rozwiązanie pozwalające na konfiskowanie majątków firm nienależących do sprawcy przestępstwa. Tu projekt zawiera pewien wentyl bezpieczeństwa.

— Przepadek majątków firm nienależących do sprawcy będzie ograniczony tylko do przypadków, gdy właściciel firmy wiedział lub godził się na to, że została ona wykorzystana do popełnienia przestępstwa — mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. To organy ścigania będą musiały akcjonariuszowi lub udziałowcowi udowodnić, że o tym wiedział i się na to godził. Posłowie przyjęli jednak bardzo kontrowersyjne rozwiązanie. Częściowo nowe regulacje będą obowiązywać wobec czynów, do których dojdzie przed ich wejściem w życie. Według projektu, sprawca poważnego przestępstwa będzie musiał udowodnić, że legalnie zgromadził majątek w okresie 5 lat przed popełnieniem czynu zabronionego. Jeżeli nie udowodni, jego majątek ulegnie konfiskacie.

— Taka regulacja oznacza działanie prawa wstecz i łamie podstawowe zasady prawa karnego oraz zasady konstytucji — mówi Krzysztof Kajda. Ponadto nowe przepisy bardzo szybko wejdą w życie. (14-dniowe vacatio legis). Z naszych informacji wynika, że ustawa ma zostać uchwalona przez Sejm na najbliższym posiedzeniu (22-24 lutego). Biorąc pod uwagę rozpatrzenie jej przez Senat i podpisanie przez prezydenta (co zapewne nastąpi bez zbędnej zwłoki), praktycznie pewne jest, że nowe groźne dla przedsiębiorców przepisy zaczną obowiązywać wczesną wiosną 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane