Rynek czeka na istotne dane

Tomasz Regulski, Joanna Pluta
opublikowano: 03-12-2008, 11:48

Podczas wczorajszej sesji na rynku złotego obserwowaliśmy konsolidację notowań. Kurs EUR/PLN pozostawał w zakresie 3,8100-3,8700, natomiast USD/PLN – 3,0100-3,0600. W przedziałach tych znajdują się również dzisiaj.

Na rynku polskiej waluty, podobnie jak w notowaniach EUR/USD – pary, z którą złoty jest silnie skorelowany - panuje duże niezdecydowanie. Inwestorzy ponownie czekają na impuls do większych zmian. Może go dostarczyć duża porcja danych makroekonomicznych, jaka napłynie dzisiaj z największych światowych gospodarek. Z Polski w najbliższych dniach żadnych istotnych danych nie poznamy, w związku z czym notowania złotego będą silnie zależeć od sytuacji na rynku międzynarodowym.

Dla pary EUR/PLN za ważne wsparcie należy uznać poziom 3,8000, natomiast opór – 3,8700. Ich pokonanie może dać impuls do większych zmian wartości euro względem złotego. W przypadku kursu USD/PLN istotne pozostają poziomy 3,0000 oraz 3,0600.

Daleka od rozstrzygnięcia jest również sytuacja w notowaniach walut naszego regionu. Pozostają  one w konsolidacji, w związku z czym nie dostarczają żadnych sygnałów dla rynku złotego. Wzrosty na giełdach, jakie miały miejsce na wczorajszej sesji w Europie i w Stanach Zjednoczonych oraz na dzisiejszej w Azji przemawiały na korzyść walut naszego regionu, jednak od silniejszej reakcji były one powstrzymywane przez konsolidację w notowaniach pary EUR/USD. Dopóki zatem wartość euro wyrażana w dolarze nie odnotuje większej zmiany, dotąd złoty i waluty Europy Środkowo-Wschodniej pozostawać będą w konsolidacji.

Dzisiejsza sesja na międzynarodowym rynku finansowym rozpoczęła się przy niewielkiej zmienności. Kurs EUR/USD oscyluje pomiędzy poziomami 1,2600-1,2700 w oczekiwaniu na dane makroekonomiczne, jakie dzisiaj napłyną na rynek. Pierwsze z nich poznaliśmy już o godz. 10.00, kiedy to został przedstawiony wskaźnik aktywności gospodarczej w sektorze usług w strefie euro. Po południu natomiast zostaną opublikowane dwa raporty z amerykańskiego rynku pracy i tak zwana Beżowa Księga Fed. Raporty: Challengera o planowanych zwolnieniach oraz ADP o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw prywatnych wyprzedzają publikację miesięcznego raportu przygotowywanego przez Ministerstwo Pracy USA i są traktowane jako zapowiedź jego wyników. Beżowa Księga natomiast opisuje stan gospodarki USA oraz stanowi wskazówkę odnośnie przyszłej polityki monetarnej Fed. Trudno powiedzieć, jaki wpływ na rynek walutowy będą miały dzisiejsze dane. Rynek spodziewa się raczej rozczarowujących wniosków płynących z raportów. Zwykle gorsze od oczekiwań dane z USA sprzyjały umocnieniu dolara – reakcją na nie było bowiem spieniężanie zagranicznych aktywów amerykańskich instytucji finansowych. W obecnym momencie jednak czynnik ten słabnie, a impet spadkowy na eurodolarze w ostatnim czasie uległ osłabieniu. Najlepszym potwierdzeniem tego był praktyczny brak reakcji kursu EUR/USD na silne spadki na amerykańskiej giełdzie oraz parkietach europejskich na początku bieżącego tygodnia. Ponadto recesyjne dane są w większości wkalkulowane w kursy walutowe.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Czynnikiem, który będzie miał większy wpływ na notowania eurodolara, będzie jutrzejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Rynek spodziewa się obniżki kosztu pieniądza o 50 p.b. Bardziej radykalne cięcie stóp może w krótkim terminie osłabić euro.

Tomasz Regulski, Joanna Pluta
Autorzy są specjalistami Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski, Joanna Pluta

Polecane