To może być tylko pierwszy krok

Andrzej Nierychło
13-02-2006, 00:00

Przywrócenie waloryzacji w podatku PIT, możliwość odliczenia pełnej kwoty VAT przy zakupie samochodu osobowego do celów służbowych, zwolnienie małych firm z obowiązku instalowania kas fiskalnych — to najważniejsze zmiany w podatkach zaproponowane przez Zytę Gilowską. Każda z tych zmian jest słuszna i zasadna. Powinny zostać wprowadzone już dawno, nawet jeżeli nie jest do końca jasne, skąd rząd weźmie pieniądze na ich sfinansowanie.

Jeśli ministerstwo proponuje zmiany, to oznacza, że ma na to środki — powiedziała wicepremier Zyta Gilowska, i to był najmniej przemyślany fragment jej sobotniego wystąpienia.

Ale brakło jeszcze czegoś: strategicznej wizji. Nie dowiedzieliśmy się, jak w dłuższej perspektywie mają wyglądać same podatki i sposoby ich egzekwowania. Aparat skarbowy jest w dzisiejszym państwie — szczęśliwie — jedynym legalnym narzędziem przemocy wobec obywatela. Jak ten aparat ma działać w bliższej i dalszej przyszłości, tego wciąż nie wiadomo. Opinia publiczna straszona jest wizją zakapturzonych funkcjonariuszy wpadających do mieszkań o piątej nad ranem. A z drugiej strony, można sobie wyobrazić możliwość nakazu składania deklaracji majątkowych, tak jak czynią to teraz parlamentarzyści i radni, na podstawie decyzji sądu jako wstępu do postępowania w sprawie skarbowej. I tu kolejny feler projektu Zyty Gilowskiej. O ile odebranie urzędom skarbowym możliwości interpretowania przepisów jest z gruntu zasadne, bo część urzędników po prostu nie ma wystarczających kwalifikacji, o tyle obarczenie tym zadaniem urzędu ministra może spowodować zator. Premier Gilowska wie, gdzie dzwonią, ale te projekty wymagają dopracowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nierychło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / To może być tylko pierwszy krok