Trwają przygotowania do startu Indywidualnych Kont Emerytalnych

22-08-2004, 07:57

Firmy uprawnione do oferowania Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) rozpoczęły akcję informacyjną przed rozpoczęciem sprzedaży IKE, która ruszy pierwszego września. Konta mają być formą gromadzenia dodatkowych oszczędności na emeryturę.

Zgodnie z ustawą, IKE będą oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), firmy ubezpieczeń na życie, banki i biura maklerskie, a zyski z kwot wpłacanych na IKE będą wolne od podatku. Wpłaty nie podlegające podatkowi to - rocznie - 150 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 3 tys. 435 zł w 2004 roku.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą proponować po kilka modelowych portfeli, złożonych z różnych funduszy będących w ofercie danego towarzystwa. "W zależności od indywidualnych preferencji oszczędzającego, klient będzie mógł sięgnąć po rozwiązanie bardziej lub mniej ryzykowne" - powiedziała PAP prezes Union Investment TFI Małgorzata Góra.

Adrian Adamowicz z Pioneer Pekao TFI poinformował, że klienci IKE będą mogli wybierać trzy spośród 10 funduszy, "dopasowując je do wieku oraz oczekiwań każdego uczestnika". Podobnie jest w innych TFI. "Zaoferujemy IKE oparte na kilku zarządzanych przez nas funduszach, z których stworzone zostaną swego rodzaju portfele emerytalne" - powiedział prezes TFI Skarbiec Jarosław Bauc.

Banki będą proponować nie tylko lokaty, ale także IKE złożone z funduszy zarządzanych przez TFI z tej samej lub współpracującej grupy kapitałowej, oraz IKE ubezpieczeniowe. "Bank będzie czymś w rodzaju +sklepu z IKE+. Zależy nam na tym, aby klient mógł wybrać

spośród oferty dostępnej w jednym miejscu produkt, który najlepiej odpowiada jego potrzebom" - powiedział PAP rzecznik prasowy Banku BPH Jacek Balcer.

Banki dostrzegają wygodę funduszy. "Fundusze są ze swej natury najlepszą formą oszczędzania długoterminowego" - uważa Konrad Konieczny z banku Millennium.

Niektóre banki zrezygnowały jednak z oferowania lokat w formie IKE. Na przykład Deutsche Bank PBC będzie proponować tylko fundusze. "To są produkty dające najszersze możliwości

inwestycyjne" - powiedziała PAP rzecznik prasowy banku Sabina Salamon.

Banki będą proponować lokaty w formie IKE głównie ze względu na przyzwyczajenia klientów. "Zastanawiamy się nad efektywnością tego rozwiązania, ponieważ koszty implementacji są wysokie, a rynkiem docelowym dla IKE są fundusze inwestycyjne i ubezpieczenia. Z drugiej strony argumentem za wprowadzeniem takiego produktu są preferencje klientów, którzy deklarują chęć oszczędzania na rachunku bankowym" - powiedziała rzecznik prasowy Kredyt Banku Izabela Mościcka.

Również oferta firm ubezpieczeniowych opiera się (to wynika z ustawy) na zarządzanych przez nie funduszach (tzw. funduszach kapitałowych). Poza elementem inwestycyjnym, klienci IKE ubezpieczeniowych będą dysponować ubezpieczeniem na życie. Firmy ubezpieczeniowe będą sprzedawać swoją ofertę przez agentów oraz w bankach. Będą to nowe umowy lub aneksy do istniejących już umów.

Biura maklerskie, choć uprawnione do oferowania IKE sygnalizowały, że nie są tym zainteresowane ze względu na niską dochodowość IKE (dla nich). "To może być pewien problem. Jeśli coś się nie opłaca domom maklerskim, to znaczy że one nie będą aktywnie promować, a wprost przeciwnie - mogą zniechęcać do IKE" - powiedział PAP prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki.

Firmy oferujące IKE zwracają przy tym uwagę, że przyzwyczajanie Polaków do nowej firmy oszczędności może potrwać. "Polacy nie mają nawyku oszczędzania w perspektywie długoterminowej, jedynie 30 proc. wszystkich oszczędności ma charakter długoterminowy. Zmiana tych przyzwyczajeń i świadomości nie będzie procesem łatwym i krótkim" - powiedziała dyrektor departamentu indywidualnych ubezpieczeń na życie w Generali Życie Dorota Fal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trwają przygotowania do startu Indywidualnych Kont Emerytalnych