W Polisie pojawi się desant Warty

Marcin Zieliński
opublikowano: 06-05-1999, 00:00

W Polisie pojawi się desant Warty

Mariusz Sarnowski, wiceprezes TUiR Warta, oraz Magdalena Barcicka, dyrektor biura ubezpieczeń samochodowych tego towarzystwa, zostali oddelegowani do pracy w Polisie. Ten personalny desant może oznaczać, że Warta rzeczywiście poważnie myśli o wchłonięciu mniejszego rywala.

Rada nadzorcza Warty poleciła zarządowi rozpocząć szczegółowe badanie sytuacji finansowej Polisy. Mają się tym zająć dwie osoby — Mariusz Sarnowski oraz Magdalena Barcicka.

— Nie jest jeszcze przesądzone, że zajmę się bliżej analizowaniem kondycji Polisy. Kontakt między zarządami firm jest stały, ale decyzje nie zapadły. Teraz ruch należy do Polisy. Prawdopodobnie 10 maja (rada nadzorcza) Polisa przyjmie kluczowe dla siebie rozwiązania — mówi Mariusz Sarnowski.

Dwutorowe zmagania

Zarząd Polisy zaproponował wczoraj przeprowadzenie emisji dwóch serii akcji, jednej o wartości od 100 do 175 mln zł i drugiej od 50 do 100 mln zł. Obie skierowane będą do jednego lub wielu inwestorów. Dotychczasowi akcjonariusze spółki będą pozbawieni prawa poboru tych akcji.

I na takie właśnie rozwiązanie mogą się znaleźć chętni, bo nikt nie chce samodzielnie sfinansować strat spółki sięgających w 1998 roku 152 mln zł.

— Rozmowy z Wartą powinny potoczyć się dwutorowo. Należy zastanowić się nad sposobem fuzji z Wartą, a także omówić problem od strony organizacyjnej — uważa Bogusław Sosnowski, dyrektor Polisy, odpowiedzialny za wdrażanie programu restrukturyzacji firmy.

Ewentualne połączenie może napotkać jednak opory ze strony akcjonariuszy Polisy. Wśród nadmiernie rozproszonych udziałowców kulejącego towarzystwa pokutuje przekonanie, że Jan Kulczyk (kontrolujący Wartę za pośrednictwem Kulczyk Holding), nie jest inwestorem, z którym można planować przyszłość.

Polisa grzechu warta

Ponadto Warty nie stać teraz na tak duży wydatek, bo w przypadku Polisy nie chodzi wyłącznie o pokrycie strat, ale i wpompowanie dodatkowego kapitału w restrukturyzację spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W Polisie pojawi się desant Warty