Zmiany w PIT są konieczne

Andrzej Ladziński
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

Cieszą pozytywne informacje na temat spadku bezrobocia i rosnących wynagrodzeń. Prognozy przewidują dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Coraz bardziej palącym problemem staje się reforma PIT, która dostosuje nasze przepisy do zmienionej sytuacji rynkowej. Oczekiwania co do wzrostu płac nieuchronnie zderzyć się muszą z obowiązującymi na gruncie PIT rozwiązaniami, skrajnie niekorzystnymi dla pracowników.

Problem PIT w Polsce to nie tylko wysokie stawki, ale przede wszystkim niska kwota wolna od podatku (nieuwzględniająca minimum socjalnego) oraz niskie progi podatkowe. Dalszy wzrost płac prowadzić będzie do sytuacji, w której coraz większa grupa — o ile nie większość — pracowników znajdzie się w drugim i trzecim progu. Uważam, że przeanalizowania wymaga obecna wysokość progów podatkowych. Należy je podwyższyć tak, aby uwzględniały aktualną (i przyszłą) strukturę wynagrodzeń w naszej gospodarce. To także problem pracodawców, którzy w przyszłości poniosą ekonomiczny ciężar wzrostu płac, przede wszystkim zaś nieproporcjonalnego wzrostu obciążeń podatkowych z tym związanych. Kancelarie prawne, z uwagi na to, że zatrudniają wysoko wykwalifikowany personel, pierwsze staną przed tym problem.

Tymczasem zmiany w PIT na 2007 r. idą w przeciwnym kierunku. Planowane jest wprowadzenie specjalnej definicji działalności gospodarczej dla potrzeb PIT, która ograniczyć ma zjawisko samozatrudnienia. A samozatrudnienie właśnie traktować należy jako odpowiedź na brak zmian systemowych w PIT. Tak więc zamiast rozwiązywać problemy, tworzy się nowe. Oczekiwać bowiem można, że urzędy skarbowe zajmą się tropieniem zjawiska samozatrudnienia ze zdwojoną siłą...

Andrzej Ladziński

doradca podatkowy w kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Ladziński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy