30 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU

24-05-2007, 17:41

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU odbędzie się 30 czerwca, czyli w ostatnim możliwym terminie. W czwartek taką decyzję podjął zarząd spółki - poinformował PAP rzecznik prasowy PZU Michał Witkowski. Ostatnia sobota czerwca to ostatni termin, w jakim - zgodnie z  Kodeksem spółek handlowych (Ksh) - akcjonariusze spółek akcyjnych powinni zebrać się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu (WZA), by rozpatrzyć i zatwierdzić sprawozdanie zarządu z działalności spółki oraz sprawozdanie finansowe za 2006 r. Ksh stanowi, że zwyczajne walne zgromadzenie powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.

Na WZA akcjonariusze PZU powinni też podjąć uchwałę o podziale zysku oraz udzielić absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej.

"Zarząd podjął uchwałę w sprawie walnego zgromadzenia akcjonariuszy; odbędzie się ono 30 czerwca. Porządek WZA zostanie wkrótce ogłoszony w monitorze sądowym i gospodarczym" - powiedział Witkowski.

PZU miało za 2006 r. zysk netto w wysokości 3 mld 280,9 mln zł, czyli wyższy o 21,8 proc. w porównaniu do wyniku osiągniętego w 2005 r. Skonsolidowany zysk netto całej Grupy PZU po czterech kwartałach 2006 r. wyniósł 3 mld 704,5 mln zł.

Na początku lutego br. wiceminister skarbu Paweł Szałamacha poinformował, że Skarb Państwa będzie głosował za zatrzymaniem całego zysku PZU za ub.r. w spółce i w związku z tym spółka nie wypłaci dywidendy.

Skarb Państwa ma 55,09 proc. akcji PZU. Największy mniejszościowy inwestor - Eureko - 33 proc., minus 1 akcja. Pozostałe akcje należą do pracowników i instytucji, które skupowały akcje.

W ub.r. WZA zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości połowy zysku netto za 2005 r.

Ubiegłoroczne zwyczajne WZA PZU odbyło się w dwóch częściach: 21 czerwca 2006 r., po rozpoczęciu WZA na wniosek resortu skarbu ogłoszono przerwę do 12 lipca. Resort skarbu analizował w przerwie obrad poziom dywidendy.

WZA udzieliło wówczas absolutorium członkom władz spółki. Jednak nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU, które odbyło się na początku grudnia ub.r., cofnęło absolutorium zarządowi, którego prezesem był Cezary Stypułkowski, odwołany na początku czerwca ub.r.

Obecnie WZA będzie musiało podjąć uchwały w sprawie absolutorium dla członków władz spółki zarówno z czasu, gdy prezesem był Stypułkowski, jak i z drugiej połowy ub.r., gdy prezesem był już Jaromir Netzel, powołany 8 czerwca ub.r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / 30 czerwca walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU