Action zdrowieje, ale nieco wolniej

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Dystrybutor IT spodziewa się, że do głosowania nad układem może dojść w pierwszej połowie przyszłego roku.

Action, który przez decyzje organów skarbowych popadł w kłopoty i od ponad roku jest w postępowaniu sanacyjnym, obecnie spodziewa się, że do głosowania nad układem może dojść w pierwszym półroczu przyszłego roku. Jest to związane z dużą liczbą wierzycieli (ponad 1,6 tys.) i koniecznością dostosowania do niej trybu głosowania nad układem. Do tej pory sąd rozpoznał pięć ze zgłoszonych sprzeciwów do listy wierzytelności, z czego dwa w uznaniu Sędziego-Komisarza podlegały odrzuceniu. Z uwagi na możliwość wniesienia zażaleń zatwierdzenie spisu wierzytelności nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w czwartym kwartale bieżącego lub pierwszym kwartale 2018 r. Przedstawiciele Actiona zwracają uwagę, że organy skarbowe sięgają coraz głębiej w kontrolach rozliczeń VAT, co ma wpływ na całą branżę.

— Jeszcze przez 5-6 lat ręka fiskusa będzie wisiała nad wieloma podmiotami — mówi Piotr Bieliński, prezes Actiona.

Action przyznaje, że całe postępowanie restrukturyzacyjne idzie wolniej, niż spółka się spodziewała, i dlatego też wolniej dochodzi do docelowej struktury kosztowej. Przypomnijmy, że plan restrukturyzacyjny został zatwierdzony dopiero 4 lipca 2017 r., czyli osiem miesięcy po jego złożeniu. Spółka szacujekwartalne koszty związane tylko z samym postępowaniem na około 0,8 mln zł.

— Koszty cały czas nam spadają, ale większy efekt redukcji bazy kosztowej powinien być widoczny w trzecim kwartale tego roku. Docelową strukturę kosztów powinniśmy osiągnąć w drugim kwartale przyszłego roku. Redukcja kosztów w połączeniu ze wzrostem obrotów i większą sprzedażą w nowych kanałach powinna przełożyć się na wyniki — mówi Piotr Bieliński.

W pierwszym półroczu 2017 r. przychody grupy Action spadły do 795 mln zł z 1,895 mld zł rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 40,9 mln zł wobec 3,8 mln zł zysku rok wcześniej. Rentowność brutto grupy Action wzrosła do 7,2 proc. z 6,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Action zdrowieje, ale nieco wolniej