"Minutes": FOMC spierał się o język komunikatu

opublikowano: 08-10-2014, 20:10

Kilku uczestników posiedzenia FOMC 16-17 września chciało zmiany w komunikacie polegającej na usunięciu deklaracji iż niskie stopy procentowe zostaną utrzymane przez „znaczący czas”, wynika z opublikowanych w środę „minutes”.

Z usunięcia zapisu zrezygnowano, częściowo z powodu obaw, że rynek może uznać to za fundamentalną zmianę w polityce pieniężnej. Oprócz obaw o reakcję rynku niektórzy uczestnicy posiedzenia optowali za pozostawieniem zapisu, bo Fed powinien sygnalizować w ich ocenie cierpliwość.

“Ich zdaniem, koszt szoków spadkowych gospodarki byłby wyższy niż szoków wzrostowych” , bo byłoby łatwiej Fed podwyższyć stopy jeśli okazałoby się to konieczne niż obniżyć je w sytuacji powrotu pogorszenia, wynika z minutes. Kilku uczestników posiedzenia chciało zmienić w komunikacie zapis, że jest „znaczące” niewykorzystanie warunków rynku pracy. Nastąpiło ogólne porozumienie, że zapis zostanie usunięty jeśli warunki na rynku pracy nadal będą się poprawiać. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane