Monopol PWPW na karty do tachografów może trwać tylko 3 lata

Polska Agencja Prasowa SA
20-07-2005, 18:06

Karty do tachografów cyfrowych przez 3 lata ma wydawać Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - zakłada poprawka wniesiona w środę przez jednego z senatorów. Wcześniej Sejm ustalił w ustawie o systemie tachografów cyfrowych, że ma to być 7 lat. Senat będzie głosował w sprawie ustawy pod koniec bieżącego posiedzenia.

Karty do tachografów cyfrowych przez 3 lata ma wydawać Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych - zakłada poprawka wniesiona w środę przez jednego z senatorów. Wcześniej Sejm ustalił w ustawie o systemie tachografów cyfrowych, że ma to być 7 lat. Senat będzie głosował w sprawie ustawy pod koniec bieżącego posiedzenia.

Ustawa wprowadza regulacje w zakresie instalowania w pojazdach w transporcie międzynarodowym tachografów cyfrowych, które zastąpią dotychczas stosowane tarcze papierowe.  

Tachografy cyfrowe (TC) rejestrują i przechowują m.in. informacje o czasie pracy kierowcy, prędkości jazdy pojazdu, wskazania licznika kilometrów, dane o wykonanych kontrolach. Karty do tachografów to elektroniczne urządzenia identyfikujące tego, kto kartę wydał, posiadacza lub użytkownika karty.

System TC eliminuje możliwość wydłużania czasu pracy kierowców pod naciskiem firm transportowych, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Przyjęcie ustawy wynika z obowiązku dostosowania polskich przepisów do regulacji Unii Europejskiej. Prócz 25 państw rozszerzonej Unii jednolity systemem rejestrujący w transporcie drogowym obejmie w przyszłości: Islandię, Lichtenstein, Norwegię, Szwajcarię i państwa sygnatariuszy europejskiej Umowy AETR, dotyczącej pracy załóg pojazdów w międzynarodowym transporcie drogowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Monopol PWPW na karty do tachografów może trwać tylko 3 lata