Można zarobić na odpadach
Szwedzi szukają szans w Polsce
Zapytaliś- my szwedz-kich przedsiębiorców związanych z branżą ochrony środowiska, którzy brali udział w spotkaniu Business Convent zorganizowanym przez Baltic Business Center w Gdyni, jakich partnerów poszukują w Polsce. Oceniają oni nasz rynek jako atrakcyjny, ale podkreślają, że współpraca nie jest łatwa. Wykorzystywanie i utylizacja odpadów w Polsce wyglądają na razie zupełnie inaczej niż w Kraju Trzech Koron.
Bengt Johansson, prezydent Baltic Business Center, Karlskrona Sweden
Szwecja znana jest ze swego proekologicznego nastawienia, ten sektor usług i produkcji jest u nas bardzo dobrze rozwinięty. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Firmy usytuowane na terenie Karlskrony czy Kalmaru mają np. największe doświadczenie w zakresie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody. Polska mogłaby oczywiście skorzystać z ich usług. Trzeba jednak pamiętać, że w grę wchodzi kwestia pieniędzy. Polska jest niebiednym krajem i powinna płacić za świadczone jej usługi. Firmy szwedzkie nie są w stanie skredytować takich przedsięwzięć. Podobnie jak wszystkie inne, działające na wolnym rynku, są nastawione na zysk. Chętnie podejmą współpracę, jeśli polscy partnerzy znajdą środki na realizację inwestycji, np. dzięki wsparciu europejskich programów pomocowych. Zdarzają się ze strony polskiej pytania o możliwość tworzenia spółek ze szwedzkimi partnerami. Moim zdaniem, jeszcze nie pora na to. Różnice w zakresie technologii, sposobu prowadzenia biznesu czy zarządzania firmami są za duże. Najpierw musimy się poznać, a temu znakomicie służą np. spotkania biznesowe i wymiana handlowa. Na wspólne przedsięwzięcia przyjdzie czas może za 20 lat.
Kenth Fransson, szef regionu wschodniego w Marieholm Industrirengšring
Nasza oferta obejmuje pośrednictwo pomiędzy zainteresowanymi usunięciem odpadów a zakładami utylizacji. Usuwamy np. smary, oleje, azbest, PVC i inne odpady przemysłowe i przewozimy je do punktów docelowych. W Szwecji współpracujemy m.in. z dwoma największymi zakładami utylizacji odpadów w …rebro i VŠrnano. W Polsce, niestety, nie znamy takiej firmy, a przewożenie odpadów do Szwecji nie wchodzi w grę, z uwagi na wysokie koszty. Być może z tego właśnie powodu nasza oferta na razie nie spotkała się z zainteresowaniem, choć usiłowaliśmy ją prezentować, np. w trakcie Business Convent w Gdyni.
Hakan …fverberg, dyrektor generalny w firmie Univac z Malmš
Daniel NŠslund, odpowiadający za eksport w firmie Univac z Malmš
Produkujemy odkurzacze centralne, na polskim rynku jesteśmy obecni od dwóch lat. Rocznie sprzedajemy tu około tysiąca urządzeń. To niewiele w porównaniu z krajami skandynawskimi, gdzie sprzedaż rzędu 60 tys. sztuk rocznie (przy znacznie mniejszej liczbie ludności) daje nam 50-proc. udział w tym sektorze rynku. Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem sprzedaży w Polsce. Chcielibyśmy nawiązać kontakt z siecią dystrybucyjną sprzętu AGD lub materiałów budowlanych. Poszukujemy także partnera, który podjąłby się wytwarzania naszych urządzeń na miejscu. Będzie to sprzyjać obniżeniu kosztów i ceny gotowych urządzeń.
Renata Zawadzka