Polsat zrezygnował z kupna Polpharmy

Artur Niewrzędowski
21-10-1999, 00:00

Polsat zrezygnował z kupna Polpharmy

Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu, wycofał się z konsorcjum czterech krajowych biznesmenów, ubiegających się o przejęcie kontroli nad Pol-pharmą ze Starogardu Gdańskiego.

Po naszej poniedziałkowej publikacji o prywatyzacji Polpharmy, największego krajowego producenta leków, dowiedzieliśmy się, że Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu, nie jest już członkiem grupy biznesmenów, ubiegającej się o zakup kontrolnego pakietu akcji spółki.

24 czerwca konsorcjum złożone z Ryszarda Krauze (Prokom), Jerzego Staraka (Spectra Management), Jana Kulczyka (TUiR Warta) oraz Zygmunta Solorza (Polsat) uzyskało od MSP wyłączność na negocjacje w sprawie przejęcia Polpharmy. Przebiło ofertę Slovakofarmy, która za 80 proc. akcji starogardzkiej spółki zaproponowała 39,8 mln USD (164 mln zł), oraz Ciechu. Za 51 proc. akcji biznesmeni — według nieoficjalnych informacji — są gotowi zapłacić 38 mln USD (156 mln zł) oraz objąć nową emisję akcji w celu dokapitalizowania spółki. Pozostała część akcji ma trafić na GPW.

Już w ubiegłym roku właściciel Polsatu próbował sił przy prywatyzacji Polfy Tarchomin i Polpharmy. Jednak negocjacje MSP z inwestorami zostały wówczas zerwane, gdyż — jak się nieoficjalnie mówi — to właśnie wejście Polsatu do konsorcjum w trakcie rokowań, było pretekstem do ich unieważnienia.

Zagrożony harmonogram

Zygmunt Solorz był wczoraj nieuchwytny. Potwierdzenia tej informacji odmówiło nam, zasłaniając się tajemnicą handlową, Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort nie podaje również harmonogramu sprzedaży spółki. Z nie potwierdzonych informacji wynika, że podpisanie umowy jest odwlekane, bowiem konsorcjum w połowie lipca zabiegało o przedłużenie wyłączności na negocjacje, tłumacząc się potrzebą dogłębnej analizy spółki.

Starak szuka w branży

Z naszych informacji wynika, że liderem konsorcjum starającego się o Polpharmę jest Jerzy Starak. Mówi się, że szuka on partnera branżowego, który w przyszłości mógłby wejść do Polpharmy. Jednak w pierwszej kolejności biznesmeni będą chcieli wprowadzić akcje spółki na giełdę. Nieoficjalnie mówi się, że w razie niesfinalizowania umowy z grupą krajowych biznesmenów może dojść do ponownego rozpatrzenia przez MSP oferty Slovakofarmy. Poprzez fuzję z Polpharmą zamierzała ona zbudować największą firmę farmaceutyczną w Europie Środkowej.

MNIEJSZA GRUPA: Z konsorcjum, które pragnie przejąć kontrolę nad starogardzkim producentem leków, wycofał się Zygmunt Solorz, właściciel Polsatu. Może to opóźnić prywatyzację Polpharmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Niewrzędowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Polsat zrezygnował z kupna Polpharmy