Polskie nieruchomości ściągają gigantów

  • Emil Górecki
opublikowano: 25-03-2015, 00:00

Aż 750 mln EUR inwestycji w centra handlowe zapowiada fundusz z RPA. Konkurencję ma dużą, bo Polskę dostrzegają coraz silniejsi gracze

Opolskie centrum handlowe Solaris za 52 mln EUR trafiło w ręce funduszu Rockcastle Global Real Estate. Obiekt jest dobrze zlokalizowany, ma 18 tys. mkw. wynajętej powierzchni najmu i możliwość niewielkiej rozbudowy. Zbudowała go Irlandzka Grupa Inwestycyjna, która po kryzysie ograniczyła działalność.

Firmy takie jak Unibail Rodamco zdominowały najlepsze 5 proc. polskiego rynku centrów handlowych, ale poszukamy swojego miejsca w pozostałej części — zapowiadał Spiro Noussis, prezes Rockcastle, w południowoafrykańskim dzienniku „Business Day Life”.
Wyświetl galerię [1/2]

PODGRYZANIE:

Firmy takie jak Unibail Rodamco zdominowały najlepsze 5 proc. polskiego rynku centrów handlowych, ale poszukamy swojego miejsca w pozostałej części — zapowiadał Spiro Noussis, prezes Rockcastle, w południowoafrykańskim dzienniku „Business Day Life”. ARC

Polska i Zambia

Transakcja nie byłaby tak interesująca, gdyby nie egzotyczny nabywca. Rockcastle to firma notowana na giełdzie w Johannesburgu i Mauritiusie, buduje trzy centra handlowe w największych miastach Zambii (Lusace, Kitwe i Ndoli) i zarządza portfelami nieruchomości w Ameryce Północnej, Azji oraz Zachodniej Europie. Największą ekspozycję ma na nieruchomości handlowe oraz USA. Spółka należy do inwestorów instytucjonalnych, ale jej głównym właścicielem jest pośrednio Des de Beer, uznawany za jednego z najzamożniejszych obywateli RPA. Ostatnio Rockcastle zmienia filozofię działania: do tej pory fundusz inwestował w nieruchomości pośrednio, kupując akcje takich firm, jak amerykański Simon Group czy europejskie Unibail Rodamco. Teraz chce to robić bezpośrednio, na rynkach, które przynoszą wyższe stopy zwrotu. Wartość aktywów zarządzanych przez Rockcastle sięga 1,9 mld USD.

— Jest to nasz pierwszy zakup centrum handlowego w Polsce i pierwszy krok w drodze do osiągnięcia naszego celu strategicznego, czyli budowania portfela znaczących centrów handlowych i obecności operacyjnej w tym kraju. Rockcastle przeznaczył 750 mln EUR na zakup obiektów i działalność deweloperską w Polsce — mówi Spiro Noussis, dyrektor generalny funduszu.

Żeby zrealizować tę strategię, spółka zamierza wyemitować akcje — czwarty raz w ostatnich 12 miesiącach. Obecnie, jak informuje, przymierza się do przejęcia czterech kolejnych inwestycji handlowych o łącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw.

Pierwszy krok

Rockcastle, przy wsparciu agencji Savills, szukał w Polsce okazji inwestycyjnych od połowy zeszłego roku. Pierwszą transakcję zamknął kilka tygodni temu. Wspólnie z firmą Acteuum kupił projekt centrum handlowego o powierzchni 16 tys. mkw. w Tomaszowie Mazowieckim (fundusz objął 85 proc. udziałów). Budowa centrum handlowego ma się rozpocząć we wrześniu 2015 r.

— Polska wypracowała sobie bardzo dobrą opinię wśród inwestorów. Z powodu wielkości rynku oraz poziomu stabilności jest porównywalna do Francji czy Niemiec, ale nadal oferuje nieco wyższy zwrot z kapitału. Dlatego coraz chętniej patrzą na nią wielkie światowe fundusze instytucjonalne — mówi Michał Ćwikliński, szef działu inwestycyjnego w agencji Savills.

Lista gigantów

Przykłady? Fundusz Bank of China (uczestniczył w konsorcjum, które kupiło w 2013 r. galerię Silesia City Center), amerykański TPG (wszedł do Polski, kupując udziały w deweloperze logistycznym P3, uczestniczył w negocjacjach w sprawie PHN), Oaktree (inwestor Griffin Real Estate, jednego z najbardziej aktywnych graczy na rynku nieruchomości), Lone Star (przejął kontrolę nad GTC), rosyjska O1 Group (kupiła pakiet kontrolny w CA Immo, właściciela sporego portfela biurowców w Warszawie) czy zarządzane z Londynu Cordea Savills, które planuje przejęcie niemieckiego SEB Asset Management (to również portfel biur w Warszawie). Najnowszym przykładem jest amerykańskie PIMCO, które zostało zaangażowane przez Griffina do przejęcia kontroli nad deweloperem Echo Investment.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polskie nieruchomości ściągają gigantów